1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Küçük esnaf zorda
Küçük esnaf zorda

Küçük esnaf zorda

Önceki yıllarda okul zamanlarında sezonluk satışları bütün yıla bedel olan Diyarbakır Balıkçılarbaşı esnafı, artık anlaşmalı yerler ve AVM'ler yüzünden bayağı dertli.

A+A-
Üç aylık yaz tatilinin ardından 15 Eylül Pazartesi (bugün) günü başlayacak olan yeni eğitim öğretim yılının heyecanı aile ve çocuklarda başladı.
 
Eskiden küçük esnafında yaşadığı bu heyecan artık yok. Çünkü küçük esnaf, anlaşmalı yerler ve AVM'ler yüzünden okul için lazım olan kırtasiye ve giyim satışlarını yapamıyor.
 
Yeni bir eğitim - öğretim yılını daha karşılıyoruz. Üç aylık yaz tatili ardından 15 Eylül Pazartesi (bugün)  günü başlayacak olan yeni eğitim öğretim yılının heyecanı da başladı. En çok da aile ve çocuklarda başlayan yeni yıl heyecanı, maalesef küçük esnaf ta yaşanmıyor. 
 
Eskiden okullar açılıyor diye satış yapma ve elde edeceği kazancın heyecanını yaşayan küçük esnaf'ta bu heyecan maalesef artık yok. Çünkü küçük esnaf, anlaşmalı yerler ve AVM'ler yüzünden okul için lazım olan kırtasiye ve giyim satışlarını yapamıyor.
 
Diyarbakır'ın Merkez Sur İlçesi Suriçi bölgesi Melik Ahmet Caddesinde esnaflık yapan esnaf, eski günleri aradıklarını ifade etti.
 
Caddenin tek yönlü yapılması, çevredeki ilçe garajlarının kaldırılması, kapkaççılık olaylarının sıkça yaşanması, caddenin özel otopark yapılması ve büyük AVM'ler yüzünden işlerinin kesilme noktasına geldiğini belirten esnaflar, yavaş yavaş iflasa doğru gittiklerini ifade etti.
 
'Okul Alışverişi İçin Çok Az Kişi Geliyor'
 
Esnaflar, yaşadıkları sıkıntıları bir bir dile getirerek içinde bulundukları durumu gözler önüne serdiler. Yıllardır Melik Ahmet Caddesinde esnaflık yapan Ender Uzunboy, işlerin çok durgun olduğunu söyledi. Uzunboy, "Yıllar geçtikçe bu caddedeki canlılık da düşüyor. Eskiden eğitim-öğretim yılı başlamadan bir hafta önce bu caddeden yürümek çok zordu. Aile ve çocukları alış veriş için gelip lazım olan ihtiyaçlarını alıp giderlerdi. Ama şimdi bu hareketlilik yok. Artık okul alışverişi için buraya çok az kişi geliyor. İş konusunda bir sıkıntı yaşıyor olsak da yine de şükretmeyi biliyoruz" dedi.
 
'Alıveriş Merkezleri Bizleri Kötü Etkiledi'
 
Balıkçılarbaşı Melik Ahmet Caddesi üzerinde yaklaşık 20 yıl esnaflık yapan Rıdvan Kızılkaya, gidişattan memnun olmadığını söyledi. Kızılkaya, "Okul alışverişi için aileler artık burayı pek fazla ziyaret etmiyor. Bu nedenle bu sene işler kötü bir vaziyette bulunuyor. Alış veriş merkezlerinin işlerimizin kesilmesinde büyük etkileri oldu. Okul için çanta ve giyim malzemelerini satıyoruz. Giyim eşyaları değişiklik gösterse de çantaların ortalama fiyatı ise 20 liradır" dedi.
 
'Okullar Firmalarla Anlaşıyor'
 
Küçük esnafın bittiğini söyleyen Emrah Cesur ise ortalığın çok karışık olduğunu söyledi. Cesur, "Eskiden işlerimiz çok iyiydi. Şimdi neler oluyor anlamış değiliz. Okul müdürleri firmalarla anlaşıyor. İşler artık öyle yürüyor. Böyle anlaşmalar da olduğu için bizler iş yapamıyoruz. Ya tek-tip kıyafete geçilsin ya da okul müdürlerinin firmalarla anlaşmalarının önüne geçilsin. Bu durumda müşteri de okulun anlaştığı firmalar ile bizler arasında kararsız kalıyor. Bu durum da olumsuz bir şekilde bize yansıyor zaten" dedi.
 
'Bu Sene Hareketlilik Yok'
 
Bir diğer esnaf olan Veysel Çelebi, "Bu sene hareketlilik yok. Bizim müşteri kitlemiz genellikle kırsal kesimden gelen vatandaşlardan oluşuyor. Ancak ilçe garajının başka yere taşınması ve Melik Ahmet Caddesi'nin tek yönlü olması işlerimizi kesti. Durumun böyle olması nedeniyle iş yapamıyoruz. Geçen sene bu vakitler, bu caddede ciddi bir kalabalık vardı; ama şimdi çok az bir yoğunluk var. Bundan sonra nasıl bir gidişatın olacağı da belli değil" dedi.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT