1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Küçük bir kıvılcım iken alev topu olduk'
'Küçük bir kıvılcım iken alev topu olduk'

'Küçük bir kıvılcım iken alev topu olduk'

KESK Diyarbakır Kadın Meclisi'nin 25 Kasım etkinlikleri kapsamında düzenlediği forumda konuşan SES Diyarbakır Şubesi Örgütlenme Sekreteri Yekta Yıldız, tüm şiddet ve katliamlara karşı kadınların hiçbir zaman yok olmayacağını belirterek, “Sizler bizi sindi

A+A-

Küçük bir kıvılcımken şimdi alev topu olduk. Kürdistan'da yanan bu ateşi, söndürecek olan yine kadınlardır. Çünkü kadın var edendir. Hiçbir zaman yok eden de olmayacaktır” dedi.
 
KESK Diyarbakır Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Ninova AVM önünde forum düzenledi. Birçok kadınının katıldığı forumda, kadınlar "Kadına şiddet ideolojiktir", "Toplumsal şiddete hayır" ve "Kadın özgürleştikçe, dünya özgürleşecek" yazılı dövizler ile katledilen kadınların fotoğraflarını taşıdı.

 

Forum başlamadan önce kadınlar, çevredeki yurttaşlara 25 Kasım günü Sümer Park'ta düzenlenecek açıklamaya katılım çağrısı yapan el bildirileri dağıttı. AVM'ye gelen yurttaşların da ilgi gösterdiği forumda, kadınlar sık sık "Yasta değil, isyandayız", "Jin, jiyan, azadi" ve "Kadına şiddete hayır" sloganları attı.
 
Forumda ilk olarak konuşan Eğitim Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Miyaser Güçlü, kadınların her gün katledildiğini hatırlatarak, bunun artık toplum tarafından normalleşme seviyesine geldiğini söyledi.

 

Türkiye'de uygulanan yasaların esnek olmasından kaynaklı kadın cinayetlerinin arttığını vurgulayan Güçlü, “Kadını katleden erkek, mahkemeye gittiği zaman 'ben çok sevdim ve katlettim, kırmızı mont giydiği için tahrik oldum ve taciz ettim, rızası vardı ve çocuğa tecavüz ettim' söylemlerinden kaynaklı indirimler uygulanıyor. Katliamın indirimi yoktur” dedi. Güçlü, Türkiye'nin imzaladığı Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi"ni hatırlatarak, yasaların buna göre düzenlenmesi gerektiğini ve kadın haklarının güvence altına alınması önemine değindi.
 
'Ceza indirimleri erkeklerin yaptığını meşrulaştırıyor'
 
SES Diyarbakır Şubesi Kadın Sekreteri Fatma Yıldızhan da, kadınları katleden erkeklere ceza indirimi uygulandığını vurgulayarak, "Bu bütün kadınların canını yakmaktadır. Onun ötesinde erkeklerin yaptığını da meşrulaştırmaya kadar götürmektedir" diye belirtti. Kadınlar olarak yapılan bu hukuk şiddetinin bir an önce bitmesi gerektiğini kaydeden Yıldızhan, kadına dönük şiddetin Meclis'e getirilmesini istedi.
 
'AKP hükümetinin cinsiyetçi söylemleri şiddeti arttırıyor'
 
İktidarın cinsiyetçi söylemlerinden kaynaklı kadınlara uygulanan şiddetin arttığına dikkat çeken Yıldızhan, şunları aktardı: "AKP hükümetinin 'kadın olarak sus ve evinde otur, en büyük görev anneliktir' söylemleri hem kadını aşağılayıp toplumdan uzaklaştırıyor hem de erkeği cesaretlendiriyor." Yıldızhan, 25 Kasım'da tüm kadınları direniş ruhuyla alanlara davet etti.
 
'Sizler bizi sindirdikçe biz daha güçleniyoruz'
 
SES Diyarbakır Şubesi Örgütlenme Sekreteri Yekta Yıldız ise, kadınların doğdukları andan itibaren evde, sokakta, işyerinde şiddete maruz kaldığını belirterek, bu şiddetin amacının ise kadınları sindirmeye dönük olduğuna dikkat çekti.

 

Ancak tüm şiddete ve katliamlara karşı kadınların hiçbir zaman yok olmayacağını vurgulayan Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sizler bizi sindirdikçe, biz daha güçleniyoruz. Küçük bir kıvılcımken şimdi alev topu olduk. Kürdistan'da yanan bu ateşi, söndürecek olan yine kadınlardır. Çünkü kadın var edendir. Hiçbir zaman yok eden de olmayacaktır."
 
Forum, alkış ve zılgıtlar eşliğinde sona erdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler