1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kuaförlük en çok rağbet gören meslek
Kuaförlük en çok rağbet gören meslek

Kuaförlük en çok rağbet gören meslek

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, getirisi yüksek olması ve iş bulma kolaylığı nedeniyle kuaförlük mesleğinin en çok rağbet gören meslekler arasında olduğu bildirildi.

A+A-

Kuaförlük eğitiminin Halk Eğitim Merkezlerinde yoğun bir ilgi gördüğünü belirten Diyarbakır Halk Eğitim Merkezi Kuaför eğitmeni Nuran Öner, kuaförlüğün getirisinin yüksek olduğunu söyledi.

Kuaförlük bölümünden mezun olan kursiyerlerinin aldıkları sertifika ile piyasada kolay bir şekilde iş bulduklarını dile getiren Öner, bayanların iş yeri açmalarına bile gerek kalmadan evlerinde kendi mesleklerini sürdürdüklerini ifade etti.

Öner, "Dönem başından itibaren verdiğimiz kurslarda yoğun bir ilgi var. Mesleğin teorik kısmını kursiyerlerimize öğretiyoruz.

Öğrenilmesi gereken ilk şey, saçın yapısını, dokusunu, cildin yapısını ve dokusunu tanımak, saçın fizyonomisini ve saç hastalığını öğrenciye teorik olarak öğretmektir.

Kuaförlerde verilmeyen bilgiler burada veriliyor. Bizlere talep çok fazla olduğu için başvuruda bulunan birçok kişiyi geri göndermek zorunda kalıyoruz. Çünkü kontenjanımız doluyor. Sabah ve öğlen gruplarımızın toplam sayısı 60 kişiliktir.

Ülke genelinde işsizliğin fazla olması, bayanların bilinçlenmesi, iş potansiyelinin az oluşu ve bayanların çalışabileceği iş yerlerinin sayısının kısıtlı olması nedeniyle bayanlar kuaförlük bölümüne daha çok rağbet ediyor" dedi.

Boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla kursa yazıldığını ifade eden 34 yaşındaki Esma Bayram ise ileride kendi iş yerini açmak için ve eşinin de desteğiyle kursa yazıldığını söyledi.

Meslek edindirme kursunun tek üniversiteli kursiyeri olan Ayşe Korkusuz da, "Meslek lisesi kuaförlük bölümünden mezun olduktan sonra Dicle Üniversitesi Meslek Yüksekokulu kuaförlük bölümüne sınavsız geçiş yaptım. İki yıllık eğitim süresince pek bir şey öğrenemediğim için piyasada iş bulamadım.

Üniversitede iken hocalarımızın bir çoğu farklı branşlara sahipti ve bu da bizim mesleğimizi öğrenmemize engel oldu.

Üniversiteden mezun olan çoğu arkadaşım şu an boşta. Burada kendimi geliştirdikten sonra Halk Eğitim Merkez'inde öğretmen olmak istiyorum. İleride kendime ait bir güzellik salonu açmayı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

(EMA-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT