1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kriz çözüldü ödenek aktarıldı
Kriz çözüldü ödenek aktarıldı

Kriz çözüldü ödenek aktarıldı

Ödenek krizinden dolayı bir süre duran Diyarbakır'daki köprülü kavşak,çevre yolu ve ana yol çalışmalarına yeniden başlandı. Karayolları Bölge Müdürlüğü, ulaşımı tıkayan çalışmaların hızlandırılması için toplantı yaptığı firmaları uyardı.

A+A-

İlk kez Diyarbakır Söz'ün gündeme getirdiği Diyarbakır şehir merkezi ve şehre yakın bölgelerdeki köprülü kavşak, çevre yolları ve ana yol çalışmalarının ödenek sorunundan dolayı durmasıyla ilgili kriz çözüldü.

Karayolları Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nün yaşanan sorunu genel müdürlüğe bildirmesi üzerine genel müdürlük de Ulaştırma Bakanlığı ile temas kurdu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın talimatı ve girişimleri sonucu sorun çözülürken, Kurban Bayramı'ndan dolayı kendi işçilerine maaş dahi ödeyemeyen firmalara ödenek aktarılmasıyla iş tatlıya bağlandı.
 
D.Ü GİRİŞİ TRAFİĞE AÇILIYOR

Bu gelişmeden sonra çalışmalara kaldığı yerden devam edilirken,Urfa yolu üzerindeki köprülü kavşak çalışmaları için gerekli olan elektrik nakil hatlarını yer altına çekmeyerek gecikmelere neden olan DEDAŞ'ın da geç de olsa yapılan ihaleden sonra çalışmalara başlaması bir engeli ortadan kaldırdı .Karayolları Bölge Müdürlüğü, ödenek krizinin atlatılmasından sonra firmalarla toplantı yaptı. Yol çalışmalarını yürüten firmalardan, hava şartlarının bugünlerde iyi olmasından da yararlanarak çalışmaları hızlandırmaları istendi.Ulaşım için kilit olan köprülü kavşak ve ana yolların en azından önemli bir bölümünün geçici olarak trafiğe açılması talep edilirken, Silvan yolu üzerinde bulunan Dicle Üniversitesi güzergahının girişindeki köprülü kavşakta bu hafta sonundan itibaren araç geçişlerine başlanacağı duyuruldu.
 
OTOGAR GİRİŞLERİNE GEÇİCİ ÇÖZÜM

Yenihal 1, Yenihal 2 ve Kantar kavşaklarında çalışmaların hızlandırıldığı görülürken, Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne gidiş ve gelişler için sorun oluşturan Otogar 1 ve Otogar 2 kavşaklarında da çalışmalara hız verileceği kaydedildi. Bu noktalarda, en geç iki hafta içinde geçici ulaşım bölümlerinin hizmete sokulacağı belirtildi.

Ödenek krizinin aşılmasından sonra tekrar başlayan köprülü kavşak, ana yollar ve Diyarbakır-Urfa ile Diyarbakır-Mardin yönlü olmak üzere iki etaplı çevre yollarının tamamlanmasıyla ulaşım sorunu aşılarak Diyarbakır'ın hem rahatlatılması hem de modern bir görüntü kazandırılması amaçlanıyor.