Kritik anlar!

Kritik anlar!

Cezaevlerindeki “açlık grevleri” 40'ıncı günü geride bırakırken, ölümlerin yaşanmaması için Cumhurbaşkanı ve Başbakan Erdoğan'ın “el atması” istendi.

A+A-

Diyarbakır'da 225 sivil toplum örgütü PKK/KCK'lıların cezaevlerinde başlattığı açlık grevine katılanların ciddi sağlık sorunları yaşadığını belirterek, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan çözüm için harekete geçme çağrısında bulundu.

CEZAEVİ ÖNÜNDE AÇIKLAMA

PKK/KCK'lıların cezaevilerinde başlattığı açlık grevlerine katılanların ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaştığı gerekçesiyle Diyarbakır'da 225 sivil toplum örgütü Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde toplanıp açlık grevlerine dikkat çekmek istedi. Yaklaşık 50 kişilik bir grubun cezaevi önünde basın açıklaması yapmasına izin vermeyen polis, caddenin karşısında açıklama yapabileceklerini bildirdi. Bunun üzerine tartışmaların ardından sivil toplum örgütleri cadde ortasında basın açıklaması yapmaya başladı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl'ın da katıldığı ortak basın açıklamasını, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu yaptı. Ebedinoğlu, 12 Eylül 2012 tarihinden bu yana cezaevlerinde süren açlık grevlerinin insan yaşamını ciddi bir şekilde tehdit eden boyuta ulaştığını belirterek, şöyle dedi:

40'INCI GÜNÜNE GİRDİ

"12 Eylül 2012 tarihinde açlık grevine başlayan 63 kişinin vücudunda geriye dönüşümü olamayan sağlık problemleri görülmeye başlamıştır. Kişilerin beden bütünlüğüne zarar verecek veya yaşamlarını tehlikeye sunacak nitelikte olan ölüm orucu ve benzeri eylemleri desteklememiz mümkün değildir. Ancak cezaevlerinde bulunan mahpusların hak taleplerinin dikkate alınması ve bu konuda kamuoyunda duyarlılık yaratıp kişilerin yaşamlarını ve vücut bütünlüklerini korumaya yönelik çalışmalarda asli görevimizdir.

GÜL VE ERDOĞAN EL ATSIN

Bizler Diyarbakır'daki meslek odaları, sivil toplum örgütleri olarak Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümetten Bayram öncesi çözüme katkı sağlamak için duyarlılık göstererek gerekli adımı atmalarını beklemekteyiz. Hiçbir insan yaşamını yitirmeden açlık grevlerinin sonlandırılması sağlanmalıdır." Sivil toplum örgütü üyeleri daha sonra dağıldı.

BELEDİYE BAŞKANLARI

Buarada, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, cezaevlerinde açlık grevinde olan mahkumlara devletin kulak vermesi gerektiğini söyledi. Baydemir, grevde olan hiçbir mahkumun yaşamını yitirmemesi gerektiğini dile getirdi.

TALEPLER MEŞRU TALEPLER

Konuşulan taleplerin meşru talepler olduğunu belirten Baydemir, söz konusu taleplerin hemen karşılanabileceğini dile getirerek, "Bugün devlet adına Cumhurbaşkanının, Başbakanın, Meclis Başkanının yapacağı çağrı Türkiye'de yeni bir sayfayı açabilir. ve yeni bir kulvarda daha demokratik bir şekilde hepimizin birlikte yürümesine zemin oluşturabilir." dedi.

ARTIK KİMSE ÖLMESİN

Grevde olan hiçbir mahkumun yaşamını yitirmemesini dilediğini kaydeden Baydemir, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nin de demokrasi, insan hakları ve barış müzesi de olacağını savundu. Mahkumların çağrılarına kulak verilmesi gerektiğinin altını çizen Baydemir, şöyle konuştu: "Bu çağrılara yanıt olmak açlık grevinin selametle nihayete ermesi demek. Askerin de polisinde bundan böyle yaşamını yitirmeyeceği bir atmosfer, bir siyasal zemin oluşturmak demek."

Etiketler :