1. HABERLER

  2. Kristal Klaket'in ödülü NYFA'da eğitim
Kristal Klaket'in ödülü NYFA'da eğitim

Kristal Klaket'in ödülü NYFA'da eğitim

Fatih Üniversitesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Kristal Klaket Kısa Film Yarışması’nın büyük ödülü, New York Film Academy’de altı haftalık eğitim olacak.

A+A-
Fatih Üniversitesi tarafından ilki geçen yıl düzenlenen Kristal Klaket Kısa Film Yarışması’nın ikincisi için geri sayım başladı. Amatör ve profesyonel tüm sinema tutkunlarının katılımına açık olan yarışmaya son başvuru tarihi 20 Ekim 2008.
Kısa film sektörüne katkı sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmada, 2006 yılından itibaren çekilmiş ve süresi 20 dakikayı geçmeyen DVD formatında filmler yarışacak. Filmlerde tür ve konu kısıtlaması yok. Geçen yılki ilk organizasyonda En İyi Film seçilen esere 2007 dolar ödül verilmişti. Kristal Klaket bu sene hedeflerini de ödüllerini de büyüttü. Sinema eğitiminde bir marka olan New York Film Academy (NYFA) ile işbirliğine giden Fatih Üniversitesi, bu yıl birinci gelen filmin yönetmenini, NYFA’da altı haftalık sinema eğitimi ile ödüllendiriyor. Yarışmanın ikincisi 3 bin, üçüncüsü ise 2 bin YTL’nin sahibi olacak. Jürinin belirleyeceği beş filmin yönetmenine de 500’er YTL Jüri Özel Ödülü verilecek.
Yarışmaya başvuracak filmleri, İhsan Kabil, Ömer Lütfü Mete, Mustafa Şevki Doğan, Beste Bereket ve Olkan Özyurt’tan oluşan jüri değerlendirecek. Sonuçlar 20 Kasım 2008’de açıklanacak. Başvuru ve yarışmayla ilgili her türlü bilgi, www.kristalklaket.com adresinden temin edilebilir.  
 
“Sanatı desteklemeyi sürdüreceğiz”
 
Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Borat, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Kristal Klaket Yarışması ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:
 
Fatih Üniversitesi 12. Eğitim Öğretim yılına pek çok bilimsel ve akademik başarıyla giriyor. Gençlere ve geleceğe odaklı yapılan bu çalışmaların çeşitliliği açısından sanata ve genç sanatçı adaylarına vereceğimiz desteğin onlar için çok önemli olduğunu biliyoruz. Hatta bu doğrultuda geçen yıldan itibaren özel sanat bursu ile tiyatro ve müzik alanında başarılı öğrencileri desteklemeye başladık. Sanat bursu mülakatını geçen öğrenciler yüzde 50 öğretim indirimi ile eğitimlerine devam etme şansına sahip oluyor.
 
Kristal Klaket Kısa Film Yarışması da üniversitemizin kültür sanat alanında önem verdiği etkinliklerden biri. Türk sinemasının son yıllardaki hareketliliğine bir parça katkıda bulunmak ve genç yönetmen adaylarına, ihtiyaç duydukları desteği sağlamak için arkadaşlarımız tarafından ortaya atılan kısa film yarışması fikrini memnuniyetle kabul ettik ve üniversite yönetimi olarak arkasında durduk.
 
İlki, gerek medya gerekse sanat camiasından olumlu tepkilerle karşılanan yarışmamızın, bu yıl düzenlenecek ikincisi için çok daha güzel gelişmeler sağlandı. Örneğin dünyadaki sayılı sinema okullarından New York Film Academy ile işbirliğine gittik. Yarışmayı kazanan genç yönetmeni, altı haftalık bir sinema eğitimi için New York’a gönderiyoruz.
 
Geçen yıl başarıyla geçen ve bu yıl da güzel gelişmelerle başlayan etkinliğimizin mevcut durumu itibariyle, doğru bir karar verdiğimizi görmek, bu yarışmanın devamı açısından memnuniyet ve cesaret verici.
 
 
Kristal Klaket Kısa Film Yarışması
 
Son yıllarda ciddi bir hareketlilik içinde olan Türk sinemasında kısa film sektörünün de büyük bir hızla geliştiğinin farkında olan Fatih Üniversitesi, bu alanda çalışmak isteyen gençlere destek olabilmek amacıyla 2007’de Kristal Klaket Yarışması’nı başlattı. Kısa filmin, uzun metrajın aksine gişe beklentisi, alışkanlıklar, büyük ticari prodüksiyonlar ve ticari ilişkiler ağından uzak, daha bağımsız olan yapısını koruyarak geliştirmeyi amaçlayan Kristal Klaket, ödülünü de sinemanın en temel araçlarından olan ‘klaket’ adına veriyor.
 
Geçen sene sinema yazarları M. Nedim Hazar, Fırat Yücel, Ali Murat Güven, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan ve kısa filmci Mustafa Akyürek’ten oluşan jürinin kararı sonucu, Zuhal Çelik, Faysal Soysal ve Abdülbaki Yavuz’un çalışmaları dereceye girmişti. Ödüller, basın ve sanat dünyasından isimlerin katılımıyla The Marmara Otel’de sahiplerine verilmişti.
 
New York Film Academy
 
New York Film Akademisi, dünyada değişik konumlarda özel uygulamalı (hands-on) programlar sunan, dünyanın en dinamik ve yenilikçi film ve aktörlük konservatuar okullarından biri olarak bilinmektedir. Başlangıçta Robert DeNiro’nun Tribeca Film Merkezi’nde, yönetmenlere yönelik oyunculuk dersleri vermek amacıyla kurulan Akademi, Steven Spielberg, Susan Sarandon ve Tim Robbins, Kevin Kline, Pierce Brosnan, Melanie Griffith ve George Romero gibi Hollywood ünlülerinin çocuklarına da eğitim verdi. Akademi, New York’taki merkezinin yanı sıra Los Angeles Film Stüdyoları’nda da eşzamanlı olarak eğitim veriyor.