1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kredi kartı Kullanıyorsanız, Hakkınızı Mutlaka arayın
Kredi kartı Kullanıyorsanız, Hakkınızı Mutlaka arayın

Kredi kartı Kullanıyorsanız, Hakkınızı Mutlaka arayın

Kredi kartı ile ilgili yasalar son dönemde tüketici lehine yeniliklerle değiştirildi. Haklarınız olduğu halde müracaat etmeme yanlışına düşmeyin. Sözleşmeleri mutlaka okuyun.

A+A-

Kredi kartı kullanıcıları birer tüketici olarak hakları bulunduğunu asla unutmamalıdır. Düştüğümüz yanlışlardan birisi de haklarımızı araştırmamak ve bankanın her dediğini doğru kabul edip razı olmak. Oysa gerek Tüketici Kanunu gerekse Kredi Kartı Kanunu, kart kullanıcılarına önemli haklar sunuyor.

Değişiklikler yapılan Kredi Kartları Kanunu, öncelikle ödeme sisteminde bir dizi yenilik getirdi. Limitler ve sözleşmelerdeki yeniliklerle, tüketicinin lehine gelişmeler oldu. Daha önce sözleşmeler tek taraflı yapılıyor ve okunmayacak kadar küçük puntolarla yazılıyordu. Yeni kanunun getirdiği en önemli değişikliklerden biri de bu oldu. Sözleşmeler 2 nüsha olarak düzenlenecek ve tüketiciye de verilecek.

Ayrıca sözleşmelerdeki yazılar da rahatlıkla okunabilmesi için 12 punto olarak hazırlanacak. Sözleşmede tüketici aleyhine bir madde olamayacak. Zaten bu tür maddeler Tüketici Mahkemeleri'nden geri dönüyor. Sözleşmelerde her türlü faiz açıkça belirtilecek. Daha önce buralar boş bırakılıyor ve banka tarafından dolduruluyordu. Bütün bu haklarınızı bilmenizde fayda var.

Kart kullanıcıları, özellikle yapılan yanlışlıkları küçük görerek itiraz etmiyorlar veya üstünde durmuyorlar. Genelde kullanıcılar arasında 'ben itiraz etsem ne olur nasıl olsa beni haksız çıkartırlar' anlayışı hakim. Bu düşünceleri mutlaka değiştirin.

BDDK, kart sahiplerinin derdi olan yıllık kart ücretini mercek altına aldı..

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartı talebi toplama yerleri, müşterinin talebine rağmen kartını iptal etmeyen bankalar ve yıllık ücretlerle ilgili sorunları mercek altına aldı. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bu tür uygulamaların caydırılması için yanlış yapanlar ilan edilecek. Sabah'a konuşan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bankaların genel müdürlük ve şubeler dışında kredi kartı talebinin toplanacağı yerlerin yasal olarak sınırlandığını belirterek, "Sokaklarda stand açarak kredi kartı talebi toplanmaz. Bu kuralı ihlal edenlere para cezası uygulanır. Yıllık kart ücreti gibi ödemelerin yasaya aykırılığı durumunda somut örnek üzerinden yola çıkarak iptal edilebilir" dedi. Kredi kartlarından alınan komisyon ücretlerine yönelik şikâyetler Meclis gündemine de taşındı. Milletvekilleri, yıllık komisyon ücretleri ile kredi kartı toplanma yerlerine yönelik eleştirileri Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'e iletti. Ekren'in sorumluluk alanındaki BDDK da şikayetleri yakın takibe aldı.

HAKSIZ ÜCRET İPTAL EDİLİR

Yıllık kart ücretine yönelik yasaklayıcı bir düzenleme olmadığını anımsatan BDDK Başkanı Bilgin, konunun özel hukuk hükümlerine tabi kredi kartı sözleşmeleri kapsamında değerlendirildiğini belirtti. Bilgin, şunları söyledi: "Sözleşme serbestliği ilkesi, 'tarafların iradesine bırakılır' diyor. Bu ücretler Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri'nce haksız şart niteliği taşıyıp taşımadığı yönünden inceleniyor. Banka ile yapılan sözleşmedeki yıllık ücrete dair hükmün haksız şart sayılıp sayılmayacağı somut olay bazında değerlendirilir. Haksız şart oluştuysa yıllık ücret alımı iptal edilir."