1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KPSS sonuçları açıklandı mı?
KPSS sonuçları açıklandı mı?

KPSS sonuçları açıklandı mı?

ÖSYM son dakika açıklaması ile merakla beklenen 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklamasının ertelendiğini açıkladı. Buna göre yeni KPSS sonuçları açıklama tarihi ne zaman olacak? Binlerce memur adayının büyük bir merak ve heyecan ile beklediği KPSS sonuçları

A+A-

Türkiye’de kamu dairelerinde çalışmak isteyenlerin öncelikli olarak ÖSYM tarafından gerçekleştirilmekte olan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılması gerekiyor.

Bu kapsamda vatandaşların ÖSYM tarafından 2016 yılı için belirlenen 22 nisandaki 2016 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılan binlerce memur adayı için şimdilerde 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklaması merakla bekleniyor. Özellikle de adayların Devlet Personel Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenen devlet daireleri personel ihtiyacı kontenjanı dahilinde memur başvurularını yapabilmeleri için gerekli olan KPSS puanlarını öğrenebilecek.
 
Son birkaç yıl içerisinde üniversite ve hatta Kamu Personeli Seçme Sınavı gibi tüm sınav uygulamalarında yeni nesil teknolojinin de yardımı ile çok kısa süreler içerisinde sonuç açıklamalarını gerçekleştiren ÖSYM’den 2016 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ilişkin sonuç açıklaması henüz gerçekleştirilmedi. Bu yüzden de günümüz modern teknolojisinin hızlı gelişimi ile sonuç açıklamalarını çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmekte olan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklamasının 9 haziran tarihinde yapılması bekleniyor. Başta uzmanlar olmak üzere herkesin 2016 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı açıklamasının 9 haziran tarihinde yapılacağı düşünülüyordu. Normal standartlarda da bu tarihte 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklamasını gerçekleştirmeyi düşünen ÖSYM’den geçtiğimiz günlerde önemli bir son dakika açıklaması geldi.
 
ÖSYM’den gelen bu son dakika açıklamasına göre 2016 KPSS sonuçları açıklamasının ileri bir tarihe ertelendiği binlerce memur adayı ile paylaşıldı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilen bu 2016 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuç açıklaması ertelemesinin nedeni ise 2016 için Devlet Personel Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenen 10 bin personel kontenjanı dahilinde memur başvuru ve atamalarının tamamlanmasının beklenmesi gösteriliyor. Halen KPSS puanı geçerli olan 2014 Ortaöğretim KPSS adayları ve 2015 Lisans KPSS adaylarının 22 haziranda başlayan memur başvurularını yapabilmeleri ve yerleşimlerinin tamamlanmasının ardından 2016 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuç açıklamaları yapılacak.
 
2016 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılan binlerce memur adayı bu süreç içerisinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen 2016 Lisans KPSS soruları açıklaması ile sınav esnasında çözdükleri soruların yüzde 30’luk kısmı üzerinden doğru sayılarını ve tahmini KPSS puanlarını hesaplayabilme şansına sahip olabilecek. Ancak KPSS sonuçları açıklaması için memur adaylarının bir süre daha beklemesi gerekirken, memur alım başvurularını bir sonraki Devlet Personel Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak personel ihtiyacı kapsamında gerçekleştirebilecek.
 
ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından alınan bu erteleme kararı sonucunda 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklaması Ramazan Bayramı sonrasında 14 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak. ÖSYM tarafından elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecek 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklaması, binlerce memur adayı tarafından açıklanır, açıklanmaz ÖSYM’nin ‘Sınav Sonuçları Açıklama Sistemi’ üzerinden öğrenebilecek. 2016 Lisans KPSS sonuçları açıklamasının elektronik ortamda öğrenilebilmesi için adayların ÖSYM’nin ‘Sınav Sonuçları Açıklama Sistemi’ üzerinde ‘T.C. kimlik numarası’ ve ‘ÖSYM aday şifresi’ bilgilerini girmeleri gerekiyor.

HABERE YORUM KAT