1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KPSS ile ilgili merakla beklenen haber!
KPSS ile ilgili merakla beklenen haber!

KPSS ile ilgili merakla beklenen haber!

22-29 Mayıs tarihlerinde yapılan KPSS’nin sonuçları henüz açıklanmadı. 14 Temmuz’da açıklanacağı duyurulan KPSS sonuçlarına ÖSYM üzerinden ulaşabileceksiniz.

A+A-

Ne yazık ki iyi dolgun bir maaşa sahip ve de aynı zamanda çalışma saatleri çok yorucu olmayan bir iş bulmak oldukça zordur. Bu nedenle hele ki özel kurum ve kuruluşlar kişleri daha çok çalıştırıp daha az maaş verme düşüncesi gibi kötü bir düşünceye sahip oldukları için günümüzde iyi şartlar altında bir iş bulmak oldukça zordur.

Ancak şöyle ki özel kurumlarda bile iş bulmak bir hayli zor iken vatandaşların buldukları işlere bir de seçme gibi bir lüksleri yoktur. Bunun için zor olsada herkes mecburiyetten çalışmayı kabul eder. Özel kurumların tabiki de hepsi bu kadar katı maddelere sahip değildir. Ama pek çok özel kurumda iş bulabilmek içinde vatandaşlar eğitimlerini çok iyi şekilde tamamlamış olmaları gerekir. Eğitim ve de kendilerini kişisel olarak çok iyi şekilde yetiştirmelerinin sonucunda vatandaşlar ancak bu şekilde kendilerine iyi bir iş bulabilirler. Bunun dışında iyi bir iş bulabilmeleri oldukça zordur. Aynı zamanda vatandaşlar da kendilerini şöyle bir düşünceye atarlar.

Onlara sunulmuş olan ikinci bir olanak olan devlet kurumlarında çalışmakta ikinci bir şanstır. Devlete bağlı olan kurumlar da iş bularak hem düzenli maaşlarını alırlar hem de ortalama yedi saat çalışma ile kendilerini garanti altına alabilme düşüncesinde olabilirler. Devlet kurumlarında çalışabilmek de tabi ki kolay bir iş değildir. Devletin hazırladığı bazı sınavlardan geçerek iyi bir puan elde edip atama yolu ile sadece adaylar iş bulabilirler. Bunun haricinde devlet dairelerinde çalışmak da hiç kolay değildir. Bu nedenle adayların sahip oldukları bu özellikler buralarda göz önüne çıkabilir. Yapılan gerekli devlet kurumları için sınavlardan biri olan Kamu Personeli Seçme Sınavına her yıl çok sayıda kişi katılım sağlamıştır. KPSS kısaltması ile bilinen bu sınavda iki yılda bir kez gerçekleştirilir. Ancak bu sınav KPSS A ve KPSS B olarak iki farklı grupta yapıldığı için her yıl bir başka grubun KPSS sınavı yapılır.

Geçen ay içerisinde gerçekleştirilen KPSS ise üniversite öğrencileri içindir. Üniversite son sınıf öğrencilerinin katılım sağladığı bu sınavdan öğrenciler yüksek not alarak tercihlerinde tutan şehirleri yazabilirler. Ve böylece atanma şanslarını yakalayabilirler. Aynı zamanda KPSS sonuçlarını öğrenerek nerede hata yaptıklarını da kolayca öğrenebilirler. KPSS sonuçlarını öğrenmek ise onların sınavının ardından olacak olan bazı stresin azalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle KPSS sonuçlarının açıklanmasını binlerce aday beklemektedir.

KPSS sonuçlarını açıklandığında sınava katılımda bulunan adaylar KPSS sonuçlarını öğrenebilmek için gerekli olan interneti kullanabilirler. İnternet sisteminde yer alan gerekli bilgileri kullanarak vatandaşlar KPSS sonuçlarını oldukça kısa bir zaman dilimi içerisinde internet ile öğrenebilirler. KPSS sonuçlarının ise en yakın zamanda açıklanması beklenmektedir.

HABERE YORUM KAT