1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Köylerini şehire taşıdılar
Köylerini şehire taşıdılar

Köylerini şehire taşıdılar

Binlerce köyün boşaltıldığı Bölge illerinde yaşanan göç, şehir merkezlerine köy geleneklerini de beraberinde getirdi.

A+A-
Özellikle 1993 ile 1997 yılları arasında Kürt illerine bağlı yaklaşık 4 bin köy boşaltıldı. Köylülerin çok az kısmı batı illerine göç ederken geriye kalanlar ise Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Van, Muş gibi bölgedeki merkezi kentlere yerleşti.
 
Barınma ve istihdam konusunda sıkıntı yaşayan köylüler zamanla eski geçim araçlarını bir bir devreye sokmaya başladılar.
 
Göç ettikleri sırada eldeki hayvanlarını satsa da şehir varoşlarına ucuz evlere yerleşen göç zedeler, hayvan beslemeyi sürdürdüler. Bu da ahırların şehir içine kadar sokulmasına yol açtı.
 
Bu illerde birçok aile süt ve yoğurt satarak geçimini sağlarken, bir yandan da şehir içindeki ahırlar çevre düzeni açısından sorun oluşturuyor.
 
Şehirlerde en yaygın köy geleneği ise tandır. Mahallelerde bazı aileler evlerinin önünde tandır evi kurarak ekmeklerini burada pişiriyor. Tandırlarda su ısıtmak, yemek yapmak gibi ihtiyaçlar da giderilebiliyor.
 
Hatta bazı ailelerin ısınmak amacıyla uzun süre tandırın etrafında beklediğini görmek de mümkün.
 
Tandır, sadece mahalle sakinlerinin işlerini görmesine yaramıyor, aynı zamanda ticari bir araç haline de gelmiş durumda.
 
Ticaretin yoğun yapıldığı sokaklarda fırınların yanında tandır dükkanlarına da rastlanıyor artık.
 
Birçok esnaf zarar edince işyerini kapatıp kurdukları hazır tandırlar ile lavaş ekmek ve taptapa ekmeği üretiyor. Hazır tandırdaki ekmekler için daha pratik araçlar kullanılarak az sayıdaki çalışan ile üretim gerçekleştiriliyor. Tandır şimdi birçok esnafın ve işsizin “ekmek kapısı” adeta.
 
Yıllar önce Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinden göç eden Mehmet Demir de tandır ekmeğinden para kazanan bir esnaf.
 
7 nüfusun geçimini tandır sayesinde sağlayan Demir, yanında da asgari ücret karşılığı 3 genç çalıştırıyor.
 
Rûdaw'a konuşan Demir, tandır ekmeğine büyük bir rağbet olduğunu söyledi.İlerde dükkanı genişletmeyi düşünen Demir, şunları anlattı:
 
“Bu küçük yerde hazır bir tandır kurdum, idaremizi bununla yaparız diye düşündüm. Öyle zaman oluyor ki müşteri kapıda sıra bekliyor ama tandır tek olduğu için ekmek yetiştiremiyoruz. Büyük bir rağbet var, böyle giderse tandır sayısını artırmam lazım, dükkanı da büyütmem lazım.”

HABERE YORUM KAT