1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Köylerin susuzluğu çözülecek
Köylerin susuzluğu çözülecek

Köylerin susuzluğu çözülecek

DİYARBAKIR- DİSKİ Genel Müdürlüğü, susuz köylerin sorunlarını çözmek için kolları sıvadı.

A+A-
DİSKİ 2014 yılının sonuna kadar 20 köyde 5 bin metre, önümüzdeki 5 yıl içerisinde ise 20 bin metre sondajla su çıkarmak suretiyle köylülerin su sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyor. 
 
6360 Sayılı Yasa'nın 1 Nisan 2014 tarihinde hayata geçmesiyle sorumluluk alanına giren ilçe ve köylerde büyük bir hızla altyapı çalışmalarını sürdüren DİSKİ Genel Müdürlüğü, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bugüne dek hizmet ulaşmamış köylere el atan DİSKİ Genel Müdürlüğü, köylerin su sorununu giderecek.
 
Bu köylerin başında gelen Harmanlı köyüne giden DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyeleri Azize Değer Kutlu ve Eşref Mamedoğlu, Harmanlı'daki zemin etüdü çalışmalarını yerinde inceledi. Burada bir açıklama yapan Sarı, 6360 Sayılı Büyükşehirler Yasası ile birlikte sorumluluk alanlarına giren köylerde hizmet atağı yaptıklarını söyledi. Bu çerçevede susuz köylerde sondajla su kuyusu açmak suretiyle susuzluğa çözüm ürettiklerini kaydeden Sarı, “Bugün Harmanlı'dayız. Burada sondajla su çıkarma içi zemin etüdü yapıyoruz. Hedefimiz 2104 yılının sonuna kadar 20 köyde toplam 5 bin metre sondajla su çıkarmak. Önümüzdeki 5 içinde ise 20 bin metre sondajla su çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. 
 
Sarı, DİSKİ Genel Müdürlüğü olarak sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından tüm köylerin su problemini büyük oranda çözeceklerini dile getirdi. Sarı, “Köylerimizdeki su sorununu ortadan kaldıracağız. Sorumluk alanımıza giren ilçelerimizin su, kanal ve atık su problemlerini çözmek temel hedeflerimizdir. Ara vermeden Harmanlı ve diğer köylerdeki çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Tüm köylerimize ve ilçelerimize şimdiden hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.
 
(YRT-MO-Y)

HABERE YORUM KAT