1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Köyleri kanalizasyon suyu bastı
Köyleri kanalizasyon suyu bastı

Köyleri kanalizasyon suyu bastı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı Aşağıtaşmalı ile Yeşilova köylerinde kanalizasyon borularının patlaması sonucu köyleri su bastı.

A+A-

Aşağıtaşmalı ile Yeşilova köylerinde yaklaşık 1 yıldır tıkanan ve patlayan kanalizasyon şebekesinin hastalığa davetiye çıkardığını belirten Aşağıtaşmalı Köyü Muhtarı Abbas Küçükkaya ve Yeşilova Köyü Muhtarı Reşat Türk, defalarca gerekli yerlere başvurmalarına rağmen sorunlarının çözümlenmediğini, çevreye yayılan kanalizasyon suyuna bağlı pis kokulardan dolayı hastalıklarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Çermik'e 22 kilometre uzaklıkta bulunan 60 haneli 400 nüfuslu Aşağıtaşmalı köyü ile ilçeye 23 kilometre uzaklıkta bulunan 200 haneli bin nüfuslu Yeşilova köyünde yaklaşık bir yıldır kanalizasyon şebekesinin tıkandığını ve pis suların çevreye yayıldığını dile getiren muhtarlar, tıkanan ve patlayan kanalizasyon şebekesinin açılıp onarılması için tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığını belirttiler. Kış ayları olmasına rağmen ağır ve pis kokuların yayıldığı köylerde havaların ısınmasıyla hastalıkların başlamasından endişe ettiklerini dile getiren muhtarlar, yetkililerden çözüm için destek beklediklerini ifade ettiler. 2012 yılında toprak reformu projesi kapsamında köylerinde yapılan kanalizasyon şebekelerinde sorun olduğunu ve tıkandığını öne süren muhtar Abbas Küçükkaya ve Reşat Türk, Kaymakamlığa verdikleri dilekçelerin Kaymakamlık tarafından Toprak Reformu Genel Müdürlüğü'ne gönderildiğini ancak bu güne kadar köylerdeki kanalizasyon sorununun çözülmediğini ileri sürdüler.

HABERE YORUM KAT