1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Köylerde temizlik ve yol çalışmaları başlatıldı
Köylerde temizlik ve yol çalışmaları başlatıldı

Köylerde temizlik ve yol çalışmaları başlatıldı

Diyarbakır’ın Çınar İlçe Belediyesi köylere yönelik çalışmalarına başladı. Köylerde yol yapım ve çevre temizliği çalışmalarını sürdüren belediye, köylerde çocuk oyun alanı ile gençlerin sporsal aktivelerini yapabileceği oyun alanları inşa edecek.

A+A-

Kamuoyunda Büyükşehir Yasası olarak bilinen 5216 Sayılı Yasa ile birlikte köylere ilişkin hizmetlerin belediyelere devredilmesinin ardından köylere yönelik çalışama başlatan Çınar Belediyesi, köylerde yol yapım ve çevre temizliği çalışmalarına başladı.

Çalışma kapsamında, Xanika Jêr (Aşağıkonak), Sergelya (Başalan), Pornag (Murattaşı) ve Beşpınar’da köylerdeki birikmiş çöp yığınlarını ve taş molozları kaldıran belediye ekipleri, köy içindeki yol yapım çalışmalarını da tamamladı.


 ‘Yılsonuna Kadar Çalışmalar Tamamlanacak’


Belediyenin köy çalışmaları hakkında bilgi veren Çınar Belediyesi Fen İşleri Park Bahçe ve Çevre Temizliği Koordinatörü Hayrettin Esen, köylerde başlattıkları çalışmanın ilk hedefinin daha hijyenik koşullar yaratmak olduğunu ifade etti. Köylerde, çöp, tezek, moloz yığınlarını, atık kanallarının temizlenmesi ve köy için yoların dolgu malzemesi ile doldurup düzeltilmesi çalışmalarını yaptığını belirten Esen Çınar’daki bütün köylerde çalışma yapacaklarını ve çalışmalarını yılsonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.


 ‘Periyodik Bir Şekilde Köyler Temizleniyor’


Köylerde köy sakinlerinin geçim kaynağının hayvancılık olmasından kaynaklı sık sık hayvansal artıkların biriktiğini ve belediyenin periyodik olarak bu hayvansal artıkları toplandığını ifade eden Esen, “Köylerde hayvanlar besleniyor. Tabi bundan dolayı sık sık tezek yığınları oluşuyor. Bunlar hem çevreye kötü bir kokunun yayılmasına neden oluyor. Hem de zararlı haşerelerine buralara çekiyor. Biz de elimizden geldiği kadar gerekli hijyen koşullarının sağlanması için biriken tezekleri ve çöpleri periyodik bir şekilde topluyoruz” diye konuştu.


Köylerdeki çalışmalarının devam edeceğini ifade eden Esen, “Köylerde, çevre temizliği ve yol çalışmalarımızı tamamladıktan sonra, çocuk oyun alanları ile gençlerin sporsal aktivitelerini yerine getirebileceği, alanların yapımına başlayacağız” dedi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler