1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Köylerde kilim ve tekstil atölyeleri açma projeleri
Köylerde kilim ve tekstil atölyeleri açma projeleri

Köylerde kilim ve tekstil atölyeleri açma projeleri

Silvan'da bulunan Meya Kadın Danışmanlık Merkezi kadınların sosyal ve ekonomik yaşama katılmaları için projeler hayata geçiriyor.

A+A-
Danışmanlık merkezinin sosyoloğu Zeynep Şıkgenç, kadınlara ekonomik gelir sağlayabilmek için köylerde kilim ve tekstil atölyeleri açmak için projeler başlatacaklarını dile getirdi. 
 
Diyarbakır'da Silvan Belediyesi bünyesinde 2006'da açılan Meya Kadın Danışmanlık Merkezi kadına yönelik çalışmalarını hızla devam ediyor. Silvan'da kadınlara her anlamda dokunan danışmanlık merkezi, kadınların ekonomik, sosyal, psikolojik sorunlarına çözüm üretmeyi amaçlıyor.
 
Danışmanlık merkezi tarafından verilen kurs ve eğitimler ve mahalle çalışmaları ile kadınların bilinçlenmeleri ve kendilerini tanımaları sağlanıyor. Silvan'da kadınları erk zihniyetinden ve bu zihniyetin dayattığı rollerden kurtararak, kadınları sosyal, kültürel, ekonomik alana katmak için çalışmalara devam edilen Meya Kadın Danışmanlık Merkezi, her kesimden kadına ulaşarak, toplumsal cinsiyet, kadın tarihi, dil dersleri ve daha bir çok alanda kadınlara eğitimler veriyor. 
 
 
Sadece Silvan merkezde değil köylerinde de çalışmalar yapan Meya Kadın Danışmanlık Merkezi çalışanları, kadınlara dokunabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Danışmanlık merkezi sosyoloğu Zeynep Şıkgenç, Silvan'da kadınların toplumsal hayattan koparıldığını ama geçen süre içerisinde kadınların bunu aşmış olduklarını gördüklerini söyledi. 
 
Tüm kadınlara ulaşmayı hedefliyorlar
 
Kadınlara sadece mesleki eğitim vermediklerini, her türlü konuda destek olmaya çalıştıklarını ifade eden Zeynep Şıkgenç, "Şiddet gören, tecavüze uğrayan, ekonomi alanından uzak kalan, yaşamdan uzaklaştırılan tüm kadınlara ulaşmaya ve onlarla ortak çalışmalar yürütmeye çalışıyoruz. Meya Kadın Danışmanlık Merkezi olarak kadınların ekonomik gelir elde edebilmeleri için çeşitli kurslar ve atölyeler düzenliyoruz. Şuan iki mahallemizde iki kilim atölyemiz bulunuyor ve burada toplamda 15 kadın gelir elde ediyor. Amacımız daha fazla kadına ulaşarak ekonomiye daha fazla katmak çünkü bölgede ekonomik sorundan kaynaklı yaşam sıkıntısı yaşayan çok sayıda kadın var" diye konuştu. 
 
Atölye çalışmaları yürütülüyor 
 
Tekstil atölyesi açma aşamasında olduklarını söyleyen Zeynep, bu atölyede 5 kadının çalışacağını ve üretimlerini Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin projesi olan Mor Market'te satışa sunacaklarını söyledi. Zeynep, ekonomi dışında çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz gibi sorunlara yönelik de çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Silvan'da bu sorunların önüne geçebilmek için birçok atölye çalışması yürütüyoruz. 15-20 kişilik gruplarla toplanarak bu konuda alabileceğimiz önlemler ve çözümler üzerinde yoğunlaşıyoruz. Gruptaki kadınlar sadece belediye ve kadın merkezinde yer alan kadınlar değildir. Mahalleleri dolaşarak kadınları toplantılarımıza dahil ediyoruz. Onlar için neler yaptıklarımızı görmeleri ve bize güvenmeleri için daha iyi oluyor" ifadelerine yer verdi. 
 
Eril zihniyete karşı kadınlarla mücadele
 
Zeynep, Silvan'da eril zihniyetin çok fazla egemen olduğunu belirterek bunlara karşı kadınlarla sık sık bir araya gelmeye çalıştıklarını ifade etti. Toplumsal cinsiyet ve kadın bilinci üzerine eğitimler verdiklerini ifade Eden Zeynep, "Biz onları ayağımıza çağırmıyoruz, evlerine gidip bir bardak çaylarını içiyoruz ve o çayı içerken onlara ilk aşama eğitimini veriyoruz. Daha sonra onlar bize geliyorlar ve derslerimize girmeye başlıyorlar. Onlarla bir araya gelerek kadın dayanışmasını da güçlendiriyoruz" dedi.
 
Köylerde atölyeler açılacak 
 
Köylere giderek oradaki kadınlarla da ortaklaştıklarını ve eğitimler verdiklerini dile getiren Zeynep, kadınlardan olumlu tepkiler aldıklarını ifade etti. Köydeki kadınlar için de çeşitli projeler hazırladıklarını kilim ve tesktil atölyeleri açmayı planladıklarını söyleyen Zeynep, şunları söyledi: "En çok çalışan ve emeği görülmeyen kadınların köyde de aynı sorunları var. Sabah kalkıyorlar akşama kadar tarımdan hayvancılığa kadar her türlü işi yapıyorlar. Kadınlar köylerde doğal bir yaşam sürdürüyor ama bir o kadar da yoruluyor ve sosyal yaşamdan uzak kalıyor. Biz de onların da sosyal yaşama katılmaları için çeşitli sosyal projeler gerçekleştireceğiz. Köylerde atölyeler açacağız ve kadınların ekonomiye dahil olmalarını sağlayacağız."
 
 
(JINHA)

HABERE YORUM KAT