1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Köye dönüş tam gaz
Köye dönüş tam gaz

Köye dönüş tam gaz

“Çözüm Süreci”nin yarattığı olumlu hava köye dönüşlere de yansıdı.

A+A-

1995 yılında güvenlik gerekçesiyle boşaltılan ve 9 yıl önce dönemin AB Genişlemeden Sorumlu üyesi Günther Verheugen'in ziyaret ettiği Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Tuzla Köyü'nde 56 haneden 25'i geri dönüş yaptı. Öte yandan, Diyarbakır'da son bir ay içerisinde köylerine geri dönmek için 75 bin ailenin dilekçe verdiği öğrenildi

Güneydoğu'da 30 yıl yaşanan çatışmalı ortam yüzünden resmi rakamlara göre Diyarbakır'da 1985 yılı sonrasında 90 köy ve 304 mezradan 43 bin 655 kişi göç etti. Terörden zarar gördüğünü beyan eden 451 bin 109 kişi valiliğe başvurdu. Dosyaları incelenen 48 bin 847 kişiye 640 milyon tazminat ödendi. İçişleri Bakanlığı bünyesinde 2003 yılında oluşturulan “Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi” çerçevesinde köyden kente göç eden 24 bin kişi son 9 yılda köyüne geri dönüş yaptı. Ancak yaklaşık son 4-5 aydır devam eden “Çözüm Süreci” köylerinden göç etmek zorunda kalanları daha da heyecanlandırdı. Sürecin başlamasıyla beraber köyüne geri dönmek isteyen yurttaşların sayısının da arttığı öğrenildi.

25 hane geri döndü

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 1995 yılında güvenlik gerekçesiyle zorla boşaltılan ve Avrupa Birliği'nin (AB) gündemine gelen 56 haneli Tuzla Köyü'ne süreçle birlikte 25 hanenin kalıcı dönüş yaptığı öğrenildi. Avrupa yolundaki Türkiye'yi incelemeye alan dönemin AB Genişlemeden Sorumlu üyesi Günther Verheugen 2004 yılında Türkiye'ye yaptığı gezi kapsamında kalabalık bir heyet ile Tuzla köyünde incelemelerde bulunmuştu. Diyarbakır-Bingöl arasındaki kritik bir bölgede olan Tuzla Köyü'ne 18 yıl sonra geri dönüş yapan aileler, topraklarını geri dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bu arada yaz aylarında ise bağ-bahçelerini sürmek ve tatil yapmak için köye gelen hane sayısı 55'i bulduğu belirtildi.

“Kuş sesleri ile uyanıyoruz”

Köylerine tekrar huzur geldiğini söyleyen Tuzla Köyü Muhtarı Tahsin Yıldız, “Göçe zorlanan bizler çok zor dönem geçirdik. Tazminat alıp imkanı olanlar köyde ev yapıp döndü. 56 haneden 25'i süreçle birlikte daimi dönüş yaptı. Yaz aylarında ise gelenlerin sayısı 55'i buldu. Şayet devlet ev yapmaları için destekte bulunuyorsa göç edenlerin tamamı geri dönüş yapacaktır. Çözüm süreci ile birlikte umudumu artık. Artık silah seslerini değil kuş sesleri ile uyanıyoruz” dedi.

“Barınacak yer ve huzur istiyoruz”

Bahçesinde kurduğu çadırda 10 nüfuslu ailesiyle birlikte yaşayan ve dut pekmezi yaparak geçimini sağlayan Kutbettin Kaya, “Köye döndüğümde evimiz yıkılmıştı. Maddi imkanım olmadığı için Valiliğe başvurdum ancak her hangi bir destek alamadım. Bağ bahçemi işletmek için çadır kurdum. Yılın 8 ayını köyde geçiriyorum. Kümes bile olsa köyde kalmaya razıyım. Bizlerin başında bir felaket geçti. Devletten barınacak yer ve huzur istiyoruz” diye konuştu.

Köye geri dönenlerden 6 çocuklu Salih Yıldız, “Şehirde inşaatlarda çalışıyordum. Geçim şartları zor olduğu için güven ortamını fırsat bilip şehre geldim. Köylerimizde daha mutlu ve huzurluyuz. Üretime katkıda bulunmak için devletin birtakım sosyal projeler uygulamasını istiyoruz” dedi.

75 bin dilekçe

Bunun üzerine Diyarbakır'da bir de köyüne geri dönmek isteyenlere devletin ev yapmaları için 25 bin TL yardım vereceği söylentileri de eklenince, topraklarına dönmek isteyen yurttaşlar İl Özel İdare ve ilçe kaymakamlıkları önünde kuyruk oluşturdu. Diyarbakır merkezde son bir ay içerisinde 60 bin yurttaş, Lice, Kulp, Kocaköy, Silvan, Dicle ve Hazro ilçelerinde ise 15 bin yurttaş, devletin köylerine dönmeleri için yardım etmesi talebiyle dilekçe verdi.

HABERE YORUM KAT