1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Köydes'te Aslan payı Diyarbakır'da
Köydes'te Aslan payı Diyarbakır'da

Köydes'te Aslan payı Diyarbakır'da

Köydes projeleri kapsamında, Diyarbakır'a 18 milyon lira ödenek aktarıldı. İller arasında, Diyarbakır aslan payını alırken, dün İl Tahsisat Komisyonu toplandı.

A+A-

2013 yılı KÖYDES Projeleri kapsamında Yüksek Planlama Kurulu kararı çıktı ve ilimize önemli bir kaynak aktarımı gerçekleşti.2013 yılı KÖYDES Projelerine ilişkin Yüksek Planlama Kurulu kararına göre Diyarbakır iline içme suyu projeleri, yol projeleri, küçük ölçekli sulama projeleri, atık su projesi ve benzeri işlerde kullanılmak üzere toplam 18 Milyon 98 Bin TL'lik bir ödenek tahsis edildi.
 
TAHSİSAT KOMİSYONU                                                                  
 
KÖYDES Projesi 2013 yılı Yatırım Uygulama Kaynağı ilçelerin Köylere Hizmet Götürme Birliklerine gönderiliyor. Söz konusu 2013 yılı KÖYDES Projelerinin ödeneklerinin planlanması ile ilgili İl Tahsisat Komisyonu da İl Valisi Mustafa Toprak başkanlığında toplandı.

Belirlenen ödeneklerin köy ve diğer yerleşim yerlerine dağıtım planlarını yapılan Toprak başkanlığında yapılan toplantıya KÖYDES Koordinatörü Vali Yardımcısı Zafer Engin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Akyol, İl Genel Meclis Başkan V. Mürşit Ekinci, İlçe Kaymakamları, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Hasan Maral, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Sağlık İl Müdür V. Mehmet Baturay, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Temel, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Kırsal Kalkınma ve Uygulama Dairesi Başkanı ile ilgili müdürlükler katıldı.

Toplantıda içme suyu, yol, 2. kat stabilize ve ham yol çalışmaları ile diğer öncelikli konular tespit edilerek, kaynak tahsisatı detaylandırıldı. Söz konusu 18 Milyon 98 Bin TL'lik kaynağın ilçelere göre tahsisatı, Yüksek Planlama Kurulu kararıyla ilçeler bazında planlandı.
 
ÖDENEKLERİN AKTARIMI
 
Böylelikle 2013 yılı Merkez Yönetim Bütçesinden ayrılan ödenek doğrultusunda 2013 yılı köylerin alt yapılarının desteklenmesi için ilimize tahsis edilen toplam 18 Milyon 98 Bin TL'lik ödeneğin 4 Milyon 563 Bin 740 TL si köy içme suları için, 11 Milyon 664 Bin 300 TL si köy yolları için, 69 Bin 960 TL si Yönetim Giderleri ve Müşavirlik Hizmetleri için ve 1 Milyon 800 Bin TL si de ortak alım için tahsis edilmiş oldu.
 
Söz konusu çalışmayla birlikte köylerin altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda İl Özel İdaresi Bütçesine ek olarak 2005 yılından bu yana uygulanan KÖYDES Projesi kapsamında da 2013 yılında da önemli bir kaynak aktarılmış olacak.
 

HABERE YORUM KAT