1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. KÖYDES projesi, hastalıkları azalttı
KÖYDES projesi, hastalıkları azalttı

KÖYDES projesi, hastalıkları azalttı

Köy Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) ile Güneydoğu'nun yüzü gülüyor. Proje kapsamında yıllardır içme suyu ve yolu olmayan yerlere hizmet götürülüyor.

A+A-

Köylere sağlıklı suyun gelmesiyle su kaynaklı hastalıklarda da azalma yaşanıyor. Diyarbakır'ın Çınar Kaymakamı ve Bismil Kaymakam Vekili Dr. Hasan Tanrıseven, köylerin ve büyük mezraların tamamının sağlıklı içme suyuna kavuşmasıyla salgın hastalıklarda büyük düşüş yaşandığını söyledi.

KÖYDES projesi kırsal alandaki vatandaşların yaşam standardını yükseltti. Köy ve mezralarda vatandaşlar, evlerine kadar gelen sağlıklı içme suyuna kavuşurken kaliteli ve güvenli yollar ile mesafeler kısaldı. Vatandaşların tüketim alışkanlıkları değişirken suyun gelmesiyle genç kızlar çeyizlerine çamaşır ve bulaşık makinesi almaya başladı.

Son 3 yılda kırsal alandaki yerleşim birimlerinin yüzde 90'ın üzerinde su ve standardı yüksek yola kavuştuğunu dile getiren Kaymakam Tanrıseven, "Proje sayesinde şehirdeki birçok hizmet köylünün ayağına getirildi. Çınar'da 90, Bismil'de 110 köyümüz var. Köylerimizin tamamı, 50 nüfusun üzerindeki mezralarımızın hemen hepsi temiz içme suyuna sahip. Çalışmaların yüzde doksandan fazlası son 3 yılda KÖYDES sayesinde yapıldı." dedi.

2004 yılına kadar özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaz aylarında çocukların salgın hastalıklara yakalandığına dikkat çeken Tanrıseven, KÖYDES projesinin başlamasıyla hizmetlerden en fazla pay alan Diyarbakır'da kirli suyun neden olduğu hastalıklarda büyük düşüş yaşandığını vurguladı.

Projeyle köylünün hijyenik olmayan birikinti su ve kuyu suyu kullanımından kurtarıldığını anlatan Tanrıseven, "Evlere kadar gelen sıhhi su ile sağlıklı nesiller yetişiyor. Salgın hastalıklardan dolayı bebek ve çocuk ölümleri tarihe karıştı. 2003 yılı bulaşıcı hastalık vaka sayısını günümüz ile karşılaştırdığımızda sağlığa uygun olmayan su kullanımından dolayı karşılaşılan hastalıkların bazıları tamamen biterken bazılarında ise keskin düşüşler görülmektedir. Tifo ve sıtma vaka sayısı 4 haneli rakamlardan tek hanelere düştü. Dizanteri ve amipli dizanteri ise tamamen bitti." diye konuştu.

Çınar Sağlık Grup Başkanı Dr. Rodar Anlı da, köylerde yaşayan vatandaşların evine temiz içme suyunun girmesiyle suyun sebep olduğu hastalık vaka sayısında sevindirici düşüşler yaşandığını kaydetti.

Yuvacık Köyü Muhtarı Abdülaziz Çakmak ise 2 bin nüfusu köylerinin bol suya kavuştuğunu belirterek, "Mevsimin kurak geçmesine rağmen kaymakamlığın hizmeti ile su sorunu giderildi. Herkes evine su çekmiş durumda. Eskiden içmeye su bulamazdık. Şimdi bahçe sulayacak kadar bol suyumuz var. Allah devletimizden ve kaymakamızdan razı olsun." şeklinde konuştu.