1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Köyden göçtük, Sur’dan göçmeyeceğiz”
“Köyden göçtük, Sur’dan göçmeyeceğiz”

“Köyden göçtük, Sur’dan göçmeyeceğiz”

Diyarbakır’da 1990'larda köylerinin yakılıp yıkılması sonucu Sur'a göç edenler, ikinci göç saldırılarına karşı direniyor.

A+A-

24 yıl sonra yine göçe zorlanan Ramazan Baylan, “Bina üstümüze yıkılsa da buradan göç etmeyeceğiz” derken, 26 yıl önce Sur'a göç eden Emine Yavuz ise, “Buradan gitmeyeceğiz, yaşamaya devam edeceğiz” dedi.
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yasağın 56'ncı gününde Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahalleleri ile Melikahmet Caddesi de yasak kapsamına alınmıştı. Yasak ardından binlerce yurttaş göç etmek zorunda kaldı. Bu yurttaşların çoğunluğu, 90'lı yıllarda devlet zoruyla köylerden göç etmek zorunda kalıp Suriçi'ne yerleşen yurttaşlardı. Saldırılara direnen Sur halkı, devletin 90'lı yıllarda yaşattıklarını bir daha kendilerine yaşatılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.
 
İkinci göç dayatılıyor
 
Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Talati (Doğanlar) köyünden 1990 yılında evleri yakıldıktan sonra Diyarbakır'ın Suriçi'ne göç eden Emine Yavuz (60), 26 yıl sonra bir kez daha 90'lı yılların acılarına benzer yeni bir acı yaşatmak istediklerini kaydetti. Diyarbakır'a ilk geldiklerinde büyük zorluklar çektiklerini anlatan Yavuz, “Bize ikinci bir göçü dayatıyorlar. Bizi ikinci kez başka bir yere sürgün edemeyecekler. Buna izin vermeyeceğiz. 13 çocuğumla burada yaşamaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
“Bina üstümüze yıkılsa da göç etmeyeceğiz”
 
Suriçi Lalebey Mahallesi'nde yaşayan 5 çocuk babası Ramazan Baylan ise, 1992 yılında Lice'de devletin zulmünden göç ederek, Diyarbakır merkeze geldiklerini ifade etti. “Bu zulüm ne zamana kadar devam edecek?” diye soran Baylan, “24 yıl sonra yine göçertilmek istiyorlar. Buradan gitsek de yine gelip bize ölüm ve sürgünü dayatacaklar. Onun için bugün bina üstümüze yıkılsa da buradan göç etmeyeceğiz” dedi. Yaşananların 1990'lı yılları aştığını, vurgulayan Baylan, “Göçün sonu yok ve çözüm de değildir. Sur'da evlerini terk edenler dönmelidir” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler