1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Köydeki yaşantısını evinin terasına taşıdı
Köydeki yaşantısını evinin terasına taşıdı

Köydeki yaşantısını evinin terasına taşıdı

Diyarbakırlı müteaahhit Yaşar Kaplan, yıllar önce ayrıldığı köyündeki yaşamını 9 katlı binasının 800 metrekarelik teras katına taşıdı.

A+A-

Diyarbakırlı müteaahhit Yaşar Kaplan, yıllar önce ayrıldığı köyündeki yaşamını 9 katlı binasının 800 metrekarelik teras katında, yüzme havuzu, meyeve sebzeleri yetiştirebileceği bahçe, ekmek pişirmek için tandır ve bir de 15 metrekarelik bir taht yaptırarak, buraya taşdı.

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi Işıklar Köyü'nden liseyi okumak için yıllar önce Diyarbakır kent merkezine gelen 45 yaşındaki Yaşar Kaplan, okulu bitirdikten sonra köyüne dönmedi. Şehir hayatına alıştığı için köyüne dönmeyen ve Diyarbakır'da müteahhitlik yapan Kaplan, merkez Bağlar İlçesi'nde 9 katlı bina yaptı. Köy yaşantısını özleyen Kaplan, bu özlemin gidermek için binanın 800 metrekarelik teras katında, yüzme havuzu, meyve sebzeleri yetiştirebileceği bahçe, ekmek pişirmek için tandır, 15 metrekarelik bir taht yaptırarak, buraya taşıdı.

Evinin terasına köy yaşantısını taşıyarak bu özlemini gidermeye çalışan 5 çocuk babası Kaplan, 21 yıldır müteahhitlik yaptığını belirterek, şöyle dedi:

"Müteahhitliğe başladığım ilk yıllarda yaptığım 9 katlı bu binanın katında kendime ev yaptım. 5 çocuğum ve eşimle burda yaşıyorum. Köye olan özlemimi gidermek için yaşadığım köyden 11 römork toprak taşıdım ve burada küçük çaplı bir bahçe oluşturdum. 15 türden meyve ağacım var. Bütür meyve ihtiyacımızı buradaki bahçeden gideriyorum. Çam ağaçlarım var. Ayrıca buraya sebze de ekiyorum. Bütün meyve ve sebze ihtiyacımı doğal olarak buradaki bahçemden gideriyorum. Fırın ekmeğini yemiyoruz. Köydeki tandır geleneğimizi burada da sürdürüyorum. Teras katında kurdurduğumuz tandırda eşim, köy ekmeğini pişiriyor. Ayrıca teras katında çocuklarım için 12 metrekarelik bir havuz yaptırdım. Bir de hem misafirlerim hem de kendim için bir taht yaptırdım. Yazın sıcağında havuz başında serinlikte oturuyorum rahatlıyorum. Antalya'ya tatile gitmektense burada dinlenmeyi tercih ediyorum."

Yaşar Kaplan'ın eşi 35 yaşındaki eşi Fatoş Kaplan, 800 metrekarelik teras katındaki evlerinde 8 oda olduğunu ve günde 4-5 saat temizlik yapmak zorunda kaldığını söyledi. Her gün mutlaka en az 10 kişilik misafirleri ağırladıklarını anlatan Fatoş Kaplan, "Evimizin bahçesinin olması çok güzel tabiki ama hizmeti ve bakımı ile temizliği bana kalıyor. Günlük en az 4-5 saatimi temizliğe ayırmak zorunda kalıyorum. Benim için hem çocuklar, hem evin işi zor oluyor. Evimizde 8 oda, 2 mutfak ve 2 banyo var. Zaten çocuklar bütün zamanımı alıyor. Daha küçük bir evimin olmasını isterdim. Bahçe güzel, köy havası var. Eşim köye olan özlemini evizimen terasında gideriyor. O bu şekilde mutlu oluyor, haliyle biz de mutlu oluyoruz. Eşim bahçenin bakımını yapıyor, ben de evin temizliğini yapıyorum" dedi.

Köydeki gelenekleri gereği her gün misafir ağırlayan Yaşar Kaplan, evine gelen bütün konuklarına saz çalıp türkü de söylüyor.

HABERE YORUM KAT