1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Köy okulunu özel okula çevirdi
Köy okulunu özel okula çevirdi

Köy okulunu özel okula çevirdi

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı Sergenli Köyü İlk-Ortaokulu Müdürü Özgür Barut, harabe haldeyken atandığı okula, resim atölyesi, kütüphane, bilişim teknolojileri sınıfı, oyun salonu kazandırdı.

A+A-

Dicle ilçesinde bulunan Sergenli Köyü İlk-Ortaokulu’na geçtiğimiz yılın Aralık ayında müdür olarak atanan Özgür Barut, gördüğü manzara karşısında şok geçirdi.

Okulun kullanılamaz halde olduğunu gören Barut, kolları sıvayarak işe koyuldu. İlk olarak okulun dış cephe boyasını yaptıran Barut, daha sonra değişik kurumlardan temin ettiği kitaplarla okula kütüphane kurdu. Öğrencilerin can sıkıntılarını gidermek için okula masa tenisi getirten Barut, okulun bir odasına resim atölyesi kurdu. Bununla da yetinmeyen Barut, geldiğinde tek bir bilgisayarın olduğu okula, ikili ilişkileri sayesinde bilgisayar sınıfı kurdu.

Laboratuvar sınıfı kurmak için malzemeleri temin eden Barut, öğrencilerin yaparak öğrenmesinin önemine dikkat çekti. Okulun merdivenlerini de değerlendiren Barut, her basamağa İngilizce kelime, harf, meyve çizdirdi. Tavan kolonlarına, edebiyat, bilim, sanat alanında önde gelen kişilerin isimlerini yazdıran Barut, öğrencilerin çamurda gidip gelmesini önlemek için okulun bahçesini parke taşı ile döşetti. Çocuklar için futbol ve basketbol alanı yaptıran Barut, okullarında engelli öğrenci olmamasına rağmen, engelli rampası yaptırarak örnek bir davranışa imza attı.

"AMACIMIZ DÜNÜMÜZÜN, BUGÜNÜMÜZÜN VE YARINIMIZIN AYNI OLMAMASINI SAĞLAMAK"


Konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan 35 yaşındaki bir çocuk babası Barut, geçen yıl okula geldiğinde tek bir bilgisayar ve yazıcının olduğunu söyledi. Şu an okullarında bilişim sınıfının olduğuna dikkat çeken Barut, "Tek bir bilgisayar ve yazıcıdan, donanım anlamında hiçbir sıkıntının olmadığı duruma geldik. Bilgisayarları STK, kamu kurum kuruluşları, belediyeler, özel sektörlere yaptığımız başvurularla aldık. Bunu yaparken özel okullardan da destek aldık. Okulumuzda çocukların etkinliklerini yapabileceği hiçbir derslik bulunmazken, şu an bilişim teknolojileri sınıfı, resim atölyesi, kütüphane, çocukların oyun oynayabilecekleri masa tenisi, bahçe yapısını değiştirdik.

Bundan sonraki önceliğimi fen laboratuvarı, bunun için de tüm malzemelerimiz tamam. Bunu da milli eğitim müdürümüz, kaymakamımızın desteği ile yapacağız. Bundaki temel amacımız, dünümüz, bugünümüz ve yarınımızın aynı olmaması. Her gün üstüne bir şeyler koyarak Diyarbakır’daki şartlar neyse, metropol kentlerdeki şartlar nasılsa bizim kendi okulumuza da aynı şartlarda eğitim eşitliği ile çocukların köydekilerin bile bu şartlarla eğitim öğretim görmesidir. Biz en kötü şartlarda bile her şeyin en güzelini en doğrusunu görerek en iyi hale getirebiliriz” dedi.


(YRT-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler