25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara6 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09

Köy, çoban bulamıyor

Köy, çoban bulamıyor

10 Ekim 2012 Çarşamba 19:02

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, yıllık 20 bin lira ile yemek, barınma ve ayakkabı ihtiyacının karşılanması karşılığında çoban bulamayan köylüler, koyunlarını satışa çıkardı.

Bismil'de yıllık ücretle çalıştırılan çobanlar ile hayvan sahipleri arasında rayiç sorunu yaşanıyor. Köylüler koyunlarını güdecek çobanlara yıllık 20 bin lira ücret ile yemek, barınma ve ayakkabı ihtiyaçlarının karşılanmasını önerirken çobanlar ise 30 bin lira ücret istiyor.

KÖY HALKI ÇOBAN BULAMIYOR
İlçeye bağlı 20 haneli Başarır köyü sakinleri teklif ettikleri şartlarla çalışacak çoban bulamadıklarından hayvanlarını ağılda tutmaya başladı. Bu yıl fiyatı yükselen saman ve yemin masrafını karşılamakta da güçlük çeken köylüler bunun üzerine hayvancılığı bırakma durumuna geldi. Bir ay önce çalışma süresi biten köy çobanının köyden ayrılıp Batman'a yerleşmesi üzerine çobansız kalan Başarır köylüleri, Batman ve Bismil'de çoban arayışına girdiklerini belirtti. Köy sakinlerinden Mehmet Mehdi Çetinel, yıllık 20 bin lira paraya bile kimsenin çobanlık yapmadığını belirterek, "Çobanımız yok. Saman, arpa ve yem çok pahalı. Hayvanlarımız da para etmediği için mecburen satıyoruz. Çevremizdeki köylerin hepsi koyunlarını satıyor. En yakınımızdaki Güngeçti köyünde 2 bin koyun satıldı" dedi.

HAYVANLARINI SATIYORLAR
Buldukları çobanların 30 bin lira istediğini anlatan Çetinel, "Yemeği, sigarası, yatması ve ayakkabısı dahil 20 bin lira para verip çoban bulamadık. Yem, arpa, saman pahalı olunca mecburen hayvanlarımızı satacağız. Çoban bulana veya hayvanları satana kadar hayvanlarımızı içeride beslemek zorundayız" şeklinde konuştu. Köylülerden Necati Suçiçek de, köyde 600 koyun olduğunu, çobanların 30 bin lira istediklerini bu yüzden de çoban bulmakta zorlandıklarını ifade ederek, "Çoban bulamazsak koyunlarımızı satacağız. Köyde 20 hane var. Bazıları koyunlarını sattı. Batman, Bismil ve çevre illerde çoban aramaya devam edeceğiz" dedi.

Okunma Sayısı : 8488
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com