1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Koşuyolu parkında Florya sesleri
Koşuyolu parkında Florya sesleri

Koşuyolu parkında Florya sesleri

Bahar’ın gelmesiyle beraber bölgede akasya ve meyve ağaçları da çiçek aşmaya başladı. Diyarbakır’da özellikle Hevsel Bahçeleri’nde iyi bir popülasyona sahip olan Florya (Chloris chloris) kuşları bu aralar kentteki parklarda şarkı söylüyor.

A+A-

 Dünyanın en güzel sesli birkaç kuşu arasında yer edinen Floryalar, Koşuyolu parkında da görülmeye başlandı.
 
Florya şarkıları ruh dinlendiriyor

Formlarını korumak ve fazla kilolarını vermek için sabahları Koşuyolu parkına yürüyüş ve koşuya gelen vatandaşlar da artık Florya şarkılarının eşliğinde spor yapıyor. Kimi vatandaşlar da buradaki banklarda oturup Florya şarkıları eşliğinde ruhlarını dinlendiriyor.
 
Diyarbakır’da sık rastlanan bir kuş

Diyarbakır’da Hevsel Bahçeleri’nin bulunduğu Dicle Vadisi, Surların çevresindeki parklar ve kent ormanında sıkça bulunan Floryalar, çok iyi bir ötücü kuş olmakla beraber dünyanın da en güzel kuşları arasında yer alıyor. Floryalar, iri ve yeşil bir ispinozdur, gagası açık pembe, el teleklerinin kenarları, kuyruk sokumu ve kuyruk dış teleklerinin kökü sarıdır.
 
Dişi bireyi nasıldır?

Florya kuşlarının dişisinde yeşilin yerini grimsi kahverengi alıyor. Genci çizgilidir, sarıkanat paneli ile ayırt edilir. Floryaların erkekleri dişilerinden daha iri renkleri daha göz alıcıdır. Dişi ve genç kuşlar daha soluktur ve kahverengi tonlar hakimdir. Gagası kalın ve koni biçimindedir. Ötüşleri de oldukça güzel ve cıvıltılıdır. Seyrek ormanlar, zeytin ve meyve bahçeleri, yüksek ağaçların bulunduğu bahçeler ve parklarda yaşayan Floryalar, kışın diğer ispinozlarla karışık sürüler oluşturuyorlar.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT