1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Koruculuk masaya yatırıldı
Koruculuk masaya yatırıldı

Koruculuk masaya yatırıldı

Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde 1984 yılında PKK tehdidi ile devlet tarafından kırsal alanda kurulan Geçici Köy Koruculuğu çözüm süreci ile birlikte varlığı tartışmaya açıldı.

A+A-
“Zorla korucu oldum, oğlum ölünce silahımı bıraktım”
 
 İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Diyarbakır'da 'Koruculuk Sistemi Kaldırılsın' paneli düzenledi. Konuşmacı olarak Yazar Mehmet Altan, Uludere'de oğlunu kaybeden Süleyman Encü ve DR. Nesrin Uçarlar katıldı.
 
“KORUCULUK BARIŞA AYKIRIDIR”
 
Panelin açılış konuşmasını yapan MAZLUMDER Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahim Ay, köy korucuların 1990-2000 yıları arasında 192 kişinin ölümüne, 454 kişiye işkence edilmesine ve 54 köyün yıkılıp boşaltmasına sebebiyet verdiklerini söyledi. Barışın bir parçası olarak koruculuğun kaldırılarak mensupların rehabilite edilmesi gerektiğini ifade eden Ay şunları söyledi: “Barış süreci olarak adlandırılan bu dönemde en öncelikli ve ivedi konunun koruculuğun kaldırılması olduğuna inanıyoruz. Silahların susmasının savunulduğu bir dönemde sivil insanların halen geçici köy koruculuğu adı altında silahla dolaşmalarını ve sistemin suç ve suçlu üretmeye devam etmesine göz yumulmasının barışa aykırı olduğu kanaatindeyiz ”dedi.
 
“ZORLA KORUCU YAPTILAR”
 
Irak sınırında 2011 yılında PKK'lı sanılarak hava operasyonunda öldürülen 34 kişiden Cemal Encü'nün babası Süleyman Encü, koruculuğa nasıl başladıklarını Kürtçe olarak anlattı. Encü: “Askerler 1993 yılında köyümüzü yakıp boşalttı. Bizde Gülyazı'ya yerleştik. Daha sonra bizi koruculuğa zorlayıp silah verdiler. Lise son sınıf öğrencisi oğlum Cemal sınırda öldürülünce silahı devlete teslim ettim”dedi.

HABERE YORUM KAT