1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Korucu silah bırakmalı, asker ve TOMA'lar geri çekilmeli
Korucu silah bırakmalı, asker ve TOMA'lar geri çekilmeli

Korucu silah bırakmalı, asker ve TOMA'lar geri çekilmeli

Sivil toplum kuruluşlarının 8 Mayıs'ta KCK'nin aldığı geri çekilme kararı sonrası başlayan sürece ilişkin kurduğu İzleme Komisyonu, BDP Diyarbakır il Örgütü'nü ziyaret etti.

A+A-

 Ziyaret sonrası komisyon adına açıklama yapan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, "Asker kışlaya dönmeli, korucular silah bırakmalı, TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlar şehir içinden çekilmelidir" dedi.

Diyarbakır'da aralarında Diyarbakır Barosu, İHD Diyarbakır Şubesi, MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Diyarbakır Tabip Odası, GÜNSİAD, TİHV Diyarbakır Temsilciliği, TUHAD-FED, MEYA-DER ve Barış Anneleri İnisiyatifi'nin de bulunduğu sivil toplum kuruluşlar, KCK'nin açıklamasıyla birlikte HPG güçlerinin 8 Mayıs'ta başlattığı geri çekilmeye ilişkin kurulan izleme komisyonu kurmuştu. Kurulan komisyonun üyeleri, BDP Diyarbakır İl Örgütü'nü ziyaret etti. BDP PM üyesi İnan Kızılkaya tarafından kabul edilen heyet, görüşmenin ardından basına bilgi verdi. Heyet adına açıklama yapan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, komisyon olarak Diyarbakır Valisi, AKP ve BDP'nin Diyarbakır il örgütlerini ziyaret etme kararı aldıklarını hatırlatarak, "Biz öteden beridir Kürt sorununun çözümünün diyalog olduğuna inanıyoruz. KCK'nin almış olduğu geri çekilme kararı sonrası süreci izleyecek, gözlemlerimizi yapacağız" dedi.

Asker kışlaya çekilmelidir
Bilici, elinde silah bulunduran asker ve korucuların da çekilmesi gerektiğini söyleyerek, "Asker kışlaya dönmeli, korucular silah bırakmalıdır. Çünkü bu süreç provokasyona açık bir süreçtir. Bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca polis de tavrını ve tutumu değiştirmeli, demokratik bir anlayış içine girmeli, akrep ve TOMA isimli zırhlı araçlar şehir içinden çekmelidir. Aynı şekilde yine Diyarbakır'da her gün uçaklar havalanıyor. Uçakların havalanması sürecin hassasiyetine uygun değil, rahatsız edicidir. Uçakların havalanmasına son verilmelidir" diye konuştu. Bilici, komisyon olarak önümüzdeki günlerde kırsal alanlarda gözlemlerde bulunacaklarını duyurdu.

HABERE YORUM KAT