1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kornea nakli görme engelliler için umut olacak
Kornea nakli görme engelliler için umut olacak

Kornea nakli görme engelliler için umut olacak

Kornea Nâkilinde hastanın hiçbir ücret ödemeyeceği, bütün masrafların SGK tarafından karşılanacağı müjdesi Türkiye'nin birçok ilinde olduğu gibi Diyarbakır'da da kornea nakli bekleyen hastalara umut ışığı oldu.

A+A-

Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ'ın yurtdışından 5 bin kornea ithal edilecek açıklamasını değerlendiren Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı M. Akif Karataş, Sağlık Bakanı'nın kornea açıklamasının dernek üyeleri arasında sevinçle karşılandığını söyledi.

10 dernek üyesi ile muayene olmak için Dicle Üniversitesi Hastaneleri Kornea Polikliniğine gelen Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı M. Akif Karataş, burada yaptığı açıklamada, böylesi bir projenin olumlu ve güzel bir proje olduğunu söyledi.

Doğuştan görme özürlü olduğunu belirten Karataş, "3 kardeşiz üçümüzde görme özürlüyüz" dedi. Derneklerinin 200 üyesinin olduğunu hatırlatan Karataş, "Sağlık Bakanlığının açıklamasından sonra üyelerimiz arasında kornea nakline uygun olanların olup olmadığını tespit etmek için D.Ü. Hastanelerine müracaatta bulunduk. Rektör Prof. Dr. A.Jale Saraç ve Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan talebimizi hemen kabul ettiler. Bugün 10 üyemle birlikte D.Ü. Hastaneleri Kornea Polikliniğe geldik. Her gün 10 üye olmak üzere toplam 200 üyemiz göz muayenesinden geçecek. Yaklaşık 20 gün devam edecek olan bu muayene sonuçları kornea birimi tarafından değerlendirilecektir. Yapılan değerlendirmede kornea nakline uygun olanlar tespit edilecek. Daha sonra bu tespit edilenlere uygun kornea bulunması halinde kornea nakli yapılacaktır" dedi.

6 Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı M. Akif Karataş ve 9 dernek üyesinin göz muayenesini yapan Kornea polikliniği doktorlarından Dr. Aslı Uğurlu ve Dr. Adnan Yıldırımda yaptıkları açıklamada, "Göz muayenesinden geçirdiğimiz 10 dernek üyesinin muayene sonuçlarını Kornea Birimine bildireceğiz. Burada yapılan tespit sonucunda kaçının kornea nakline uygun olup olmadığı tespit edilecek. Kornea nakline uygun onlar burada değerlendirilecektir" dediler.

 

 

 

(Ayetullah Turgut - İLKHA)

HABERE YORUM KAT