1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Korkutma ve bezdirmeyle kariyerleriyle oynadılar
Korkutma ve bezdirmeyle kariyerleriyle oynadılar

Korkutma ve bezdirmeyle kariyerleriyle oynadılar

YÖK tarafından görevden alınan ve geçtiğimiz günlerde FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ayşegül Jale Saraç ve ekibinin göreve geldiği 2008 yılından itibaren yaptığı korkutma ve bezdirme uygulamalarıyla eski rektör

A+A-

Fettullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve ekibinin Dicle Üniversitesi’ndeki yapılanmaları bir bir deşifre ediliyor.
 
Terör örgütünün sözde akademik üs olarak kullanılan Dicle Üniversitesi’nde tutuklanan rektör Saraç ve ekibinin, korkutma ve bezdirme uygulamalarıyla üniversiteyi tamamen terör örgütü mensubu sözde akademisyenlerle doldurduğu ortaya çıktı.
 
‘ÜNİVERSİTEDEN AYRIL’
 
Saraç’ın rektör koltuğuna oturduğu 2008 ilk gün itibarıyla eski rektör Prof. Dr. Fikri Canoruç hakkında soruşturma yağmuru başlattığını ve kendisine açıkça ‘Üniversiteden ayrıl’ mesajları gönderildiği belirtildi. Eski rektör Canoruç, o dönem yaşadıklarını şu sözlerle dile getirmişti:

“Amaç korkutma ve bezdirme politikasıydı. Korkmadık, bezmedik Allah'a şükür. Onların korkulu rüyası oldum. Bölümdeki dengeyi kendi lehlerine çevirmek için 11 yeni öğretim üyesi getirttiler. Ki bunlardan biri de oldukça radikal biri olan Cumhur Kılınç'tı. O dönem dekan olan ve kadrolaşmanın mimarlarından olan Fuat Gürkan ve bölümde ablası olan Nuriye Mete ve FETÖ örgütünün Gülpembe Derneği'nin aktif elemanı olan Leyla Çalpan'ın destekleriyle ortamda at koşturuyorlardı. Soruşturmaların içeriği bir komediydi. Örneğin 'Saat 11.55'te yapılan incelemede odanızda olmadığınız tespit edilmiştir' gibi gerekçeler. 'Fi tarihinde o dönemin rektörü Sayın Canoruç'la Muğla'ya bir toplantıya hangi sıfatla katılmıştınız' ve bunun gibi düzmece soruşturmalarla devam ettiler. Bütün soruşturmaları Diyarbakır idari mahkemelerinden lehime kararlar çıkmıştır”
 
Canoruç, soruşturmaların başladığı 2008 Eylül başı itibariyle bilimsel çalışmalarıma belge toplamak ve savunma yazmak uğraşısında olduğu için nokta koymak zorunda kaldığını ifade etti. Saraç'ın rektörlüğü döneminde kadrolaşmasının herkes tarafından çok net bilindiğini söyleyen Canoruç, Saraç ve ekibinin göz göre göre Dicle Üniversitesi'ni bitirdiğini, ancak buna karşı o dönem seslerini kimseye duyuramadıklarını ifade etti.
 
Bilimsel çevre rektör ve akademisyenlerin mahkeme safhasında neler yaptıklarının net olarak ortaya çıkacağını, ortaya çıkacak gerçekler karşısında halkın, akademisyenlerin, kamuoyunun oldukça şaşırabileceğini belirtiyor. 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT