1. HABERLER

  2. DIŞ HABERLER

  3. Korkutan gelişme! Kar kalınlığı 60 cm'ye ulaştı
Korkutan gelişme! Kar kalınlığı 60 cm'ye ulaştı

Korkutan gelişme! Kar kalınlığı 60 cm'ye ulaştı

ABD’nin doğu yakasında hayatı olumsuz etkileyen kar fırtınası, aralarında başkent Washington ve New York’un da bulunduğu birçok şehirde hayatı adeta durma noktasına getirdi.

A+A-

Cuma günü öğleden sonra başlayan "Jonas" adı verilen kar fırtınası,  Washington'da yaşamı olumsuz etkiledi.
 
Kar kalınlığının birçok bölgede 60 santimetreye ulaştığı kentte  ulaşımda ciddi aksaklıklar yaşandı.
 
Metro ve otobüs seferlerinin cumartesi ve pazar durdurulduğu başkentte  yetkililer, sadece 2012 yılında Sandy Kasırgası sebebiyle 36 saatliğine metro  seferlerinin iptal edildiğini hatılattı.
 
Yetkililer geçen 40 yılda ilk kez bu kadar uzun süre metro ve otobüs  seferlerinin aynı anda iptal edildiğini kaydetti.
 
Yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle görüş mesafesi bir metrenin  altına düşerken rüzgarın saatteki hızının da zaman zaman 50 kilometreye çıktığı  belirtildi.
 
Fırtına sebebiyle 11 eyalette olağanüstü hal ilan edildi, 8 bin 600  kadar uçuş iptal edildi.
 
Washington'da ise karayollarını tuzlama çalışmaları devam ediyor.  Yolları açık tutmak için çok sayıda kar küreme aracı seferber edilirken, başkent  yakınındaki Virginia’da 500 kişilik Ulusal Muhafız ekibi acil durumlar için hazır  bekletiliyor.
 
Meteoroloji uzmanları, "Jonas"ın, Washington'ı etkileyen bugüne  kadarki büyük kar fırtınaları arasında ilk beşte yer aldığını ve pazar günü öğle  vakitlerinde etkisini kaybetmeye başlayacağını belirtti.
 
Washington'a yaklaşık yarım saatlik mesafede yer alan Amerika Diyanet  Merkezi'nde de kar fırtınasına ilişkin hazırlıklar yapıldığı bildirildi.
 
Maryland'deki merkezin başkanı Yaşar Çolak, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, yoğun kar fırtınası sebebiyle cuma akşamından itibaren bina  çevresinde kar temizleme çalışmalarının yapıldığını anlattı.
 
Bölgede olağanüstü hal ilan edildiğini hatırlatan Çolak, kar fırtınası  sebebiyle ulaşımda ciddi zorluklar yaşandığını ve merkezin hizmetlerinin normal  düzenine dönmesi için tüm çalışanların özveriyle çalıştığını aktardı.

 

HABERE YORUM KAT