1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Koridor yine sonuçsuz
Koridor yine sonuçsuz

Koridor yine sonuçsuz

Diyarbakır’da Sur’da mahsur kalanlar için valiliğin belirlediği saat 15.30 ila 17:00 arasında gönderilen ambulanslara gelen olmadı.

A+A-

Sur için yapılmak istenen yürüyüşe ise izin verilmedi. İzinsiz yürümek isteyen bir gruba, polis müdahale etti.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinden bu yana aralıksız olarak devam eden sokağa çıkma yasağında Hasırlı, Fatihpaşa ve Savaş mahallelerinde kalan aralarında bebekler, çocuklar ve kadınların da olduğu 200 kadar kişinin kurtarılması için dün Diyarbakır Valiliği tarafından saat 15.30 ila 17:00 arasındaki zaman diliminde açılan koridor, yanıtsız kaldı. İddiaya göre can güvenliği ve tutuklanma kaygısı nedeniyle mahsur kalanlar, bulundukları yerden gelmedi. Mahsur kalanlar için üç ayrı noktaya ambulanslar gönderildi ve gelmeleri beklendi ancak gelen olmadı.

Öte yandan aralarında DTK, DBP, HDP, KJA ve DEM-GENÇ’in de olduğu kurumların çağrısı üzerine dün Sur’ya yapılma istenen yürüyüş de polisin müdahalesiyle dağıldı.

Grup, yürüyüş için dün saat 14:00 sıralarında toplanma bölgesi olarak gösterilen Esma Ocak Parkı önüne geldi. Aralarında HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Fırat Anlı ile Gültan Kışanak, HDP İl Eşbaşkanları Ömer Önen ve Gülşen Özer, DBP İl Eşbaşkanları Ali Şimşek ve Hafize İpek’in de olduğu grup, bir süre polisle görüştü. Ancak polisin izin vermemesi üzerine grup, Yiğitalp’in yaptığı açıklama sonrasında dağılmaya başladı. Parti yöneticileri Dicle Fırat Kültür Merkezi’ndeki nöbet eylemine geçti.

Ancak bir grup, "Bijî Serok Apo", "Amed uyuma Sur'a sahip çık", "Sur'da direnenlere bin selam" sloganları ile Ofis Ekinciler caddesine doğru yürümek isteyince, polis, yürümek isteyen gruba gaz bombaları ve basınçlı su ile müdahale etti. Ofi7e polisin attığı gaz fişeklerinden biri polisin attığı gaz fişeğinin isabet etmesi sonucu hafif yaralandı. DİHA Muhabiri Ayşe Sürme, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

 

(Mahmut Oral)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler