1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Konusunda uzman olana görev verilmiyor
Konusunda uzman olana görev verilmiyor

Konusunda uzman olana görev verilmiyor

SES Şube Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan yapılanmaya dikkat çekti; KONUSUNDA UZMAN OLANA GÖREV VERİLMİYOR Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, "Sağlıkta liy

A+A-
SES Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bir kurum yönetilirken en önemli şey topluma hizmet verme konusunda çağdaş olan ne varsa o gözetilmelidir. Hele konu sağlık ise bunu sadece kar-zarar ikilemine koyarsak kaybeden yine toplum olur.Bir hastaneyi yönetmek için de mevcut demokratik kuralların uygulanması, atama ve ya birçok değişimde sadece kararların yöneticilerin almaması, işyeri her hizmet alanının kendini temsil ettiği kurulların oluşturulması, tekleşmeyi ve ben "istedim yaptım" olmamalıdır.
 
Sağlık uluslar arası arena da kar alanı olarak görülmektedir. Türkiye de bu baskılarla piHülya Alökmen Uyanık, başta Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere sağlık kurumlarında görev yapan sendika üyesi personellerin üst düzey idareciler tarafından sürekli ayrımcılığa, ötekileştirilmeye maruz kaldığını iddia etti. 
 
Uyanık, "Mesela idareciler arasında tek bir sendikalı yok. Kurum içi tayin isteyen sendika üyemiz personeller, hemen idareciler tarafından sorgulanıyor. Arkadaşlarımız o baskıyı fazlasıyla his ediyor. Sağlık başta olmak üzere hiçbir kurumda ayrımcılık, fişleme ve ötekileştirme olmamalı. Biz bu konuda çok çektik" dedi.
 
Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki yapılanmada 'Kıyak atamalar', sivil toplum örgütlerinin de tepkisine neden oldu. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, Diyarbakır halkının sağlığa erişimde sıkıntılar yaşadığını belirterek, hastanelerdeki yapılanmalara dikkat çekti. Uyanık, "Sağlıkta sadece liyakata, yani konusunda uzman olana değil yandaşına daha çok imkan verme gibi durumlar yaşandı ve yaşanıyor" dedi.
 
HEP FİŞLEDİLER
 
Sendika olarak bu konulara sürekli dikkat çektiklerini vurgulayan Uyanık, "Herkes oturduğu makamın hakkını vermek zorundadır. Ama en çok sıkıntıyı sendikamıza üye çalışanların tayin, yönetici olama ya da istediği yerde çalışma konusunda çektik. Fişlemeyi daha çok bize ya da diğer sendikaya üye olma konusunda yaşadık yöneticilerle en çok bu konuda karşı karşıya geldik" dedi.
 
KAYBEDEN TOPLUM OLUYOR
 
Hülya Alökmen Uyanık yasa koşullarına uymaya çalışmaktadır. Ama görülmelidir ki sağlık hakkı insan için doğduğu günden beri en önemli yaşam hakkıdır. Tüm organizasyonlar tedbirlerini böyle görünürde şatafatlı uygulamaların aslında topluma, insana ne kadar hizmet ettiği görülmelidir. Biz SES olarak halka ulaşılabilir, ücretsiz, nitelikli ve anadilde sağlık hakkını savunan bir yerdeyiz. Bunu için mücadelemize devam edeceği"
 
BİZİ ÛTEKİLLEŞTİRDİLER
 
 

HABERE YORUM KAT