1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Konservatuar öğrencisine ödül
Konservatuar öğrencisine ödül

Konservatuar öğrencisine ödül

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı öğrencilerinden Özlem Güler'in bitirme tezi olan Li Ezmanî (Gökyüzünde) adlı kısa filmi 26. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali'nde kurmaca dalında en iyi film ödülünü aldı.

A+A-
Türkiye'de gerçekleştirilen uluslar arası kısa film festivalleri arasında en deneyimli organizasyon alarak dikkat çeken “İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali”nin 26.sı düzenlendi.
 
Festival; sinema sanatı kapsamında kısa zamanda çok şey anlatma temeline dayanan ve yönetmenlerin yeteneklerini en özgün biçimde yansıtmalarına olanak tanıyan “kısa film" i desteklemek, ulusal ve uluslararası alanda genç yönetmenlerin seslerini duyurmalarına ortam hazırlamak amacıyla düzenleniyor. Her yıl Kasım ayında gerçekleştirilen ve bir hafta süren festival boyunca Türkiye ve değişik ülkelerde üretilmiş kısa filmler seyirciyle buluşurken, düzenlenen söyleşiler ve atölye çalışmaları ile genç yönetmenlere deneyimli sinemacıların birikimleri aktarılıyor. Programa; Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Hollanda, İsveç, Arjantin, Polonya Başkonsoloslukları,  Fransız, İtalyan, Alman ve İspanya Kültür Merkezleri destek veriyor
 
976 film başvurdu
 
Program kapsamında, kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel filmlere yer veriliyor. Türkiye'den 237 adet olmak üzere, festivale toplam 976 film başvurdu. Kişisel başvuruların dışında, Fransa UNIFRANCE, Polonya Krakow Film Foundation, Almanya Goethe Institut, Hollanda Eye Film Institute, Italya Roma Film Festival, İspanya Instıtuto Cervantes gibi film merkezleri tarafından seçilen kısa filmler de programda yer aldı.
 
Festival kapsamında düzenlenen ulusal yarışma bölümüne başvuran filmler, bu yıl Tül Akbal Süalp, Bingöl Elmas, Lamia Karaali, Fırat Sayıcı, Emre Tepegöz, Alper Turgut, Yasin Ali Türkeri, Görkem Yeltan'dan oluşan seçici kurul tarafından izlendi. Seçici kurul, festivalde gösterilecek yerli filmleri ve bu dalda dağıtılan ödülleri belirledi. 
 
Robin babasını arıyor
 
Bu yılki festivalde kurmaca dalında en iyi film ödülüne Aram Tigran Kent Konservatuarı öğrencilerinden Özlem Güler'in  Li Ezmanî (Gökyüzünde) adlı filmi layık görüldü. Özlem Güler'in yazıp yönettiği filmde Midas Muhammed, Maruf Kaşıkçıoğlu, Nurşen Temel, Rabia Şilan Alagöz ve Eylem Özden Güler rol aldı. Anne karnındayken faili meçhul cinayete kurban giden babasını gökyüzünde  arayan Robin'in hikayesinin anlatıldığı filmde;  küçük çocuk babasını dumanla, kuşlarla, uçurtmayla, mektupla, korkuyla, umutla ve bakışlarla arıyor. Proje danışmanlığını Zeynel Doğan'ın yaptığı 7 dakikalık filmin dili Kürtçe ve Türkçe.
 
İki yıllık konservatuar eğitiminin ardından bitirme projesi olarak çektiği filmin ödül almasından duyduğu memnuniyeti belirten Özlem Güler, sinema kariyerine devam etmek istiyor. Aynı zamanda sınıf öğretmeni olan Güler, sinemayla ilgili çalışmalarını Ortadoğu Sinema Akademisi'nde sürdürecek.  (Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi)

HABERE YORUM KAT