1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Komutanlar görüntüleri silmemi rica etti'
'Komutanlar görüntüleri silmemi rica etti'

'Komutanlar görüntüleri silmemi rica etti'

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, kalekol protestosunda öldürülen Medeni Yıldırım'ın davasında ifade veren asker, "Komutanlar görüntüleri silmemi rica ettiler." dedi.

A+A-

Diyarbakır'ın Lice İlçesi Kayacık Köyü'nde 3 yıl önceki kalekol protestosu sırasında Medeni Yıldırım'ın vurularak öldürülmesine ilişkin sanık er 23 yaşındaki Adem Ç.'nin, 'Haksız tahrik altında olası kastla adam öldürme' suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına, Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
 
Cep telefonu yasağı verildi
 
Tutuksuz yargılanan er Adem Ç.'nin Kocaeli'nden SEGBİS sistemi ile katıldığı duruşmaya, bir önceki celsede izleyicilerin mahkeme salonunu fotoğraflayıp Twitter'a yüklemesi nedeniyle cep telefonlarının alınmasına izin verilmedi.
 
Sanığın tutuklanması talep edildi
 
Duruşmada ilk olarak söz alan Medeni Yıldırım'ın ailesinin avukatları Mehmet Emin Aktar ve Keziban Yılmaz, tutuksuz yargılanan sanığın tutuklanmasını talep etti.
 
"Komutanlar görüntüleri silmemi rica etti"
 
Tutuksuz sanık Adem Ç. de ifadesinde olaylarla ilgili görüntülerin bulunduğu CD'yi sildiğine dair bir ifadesinin olmadığını belirterek, "Ben sadece videoyu uzman çavuşun çektiğini söyledim. Komutanlar bu görüntüleri silmemi rica ettiler. Ben de sildiğimi ifade ettim" dedi.
 
"Olay sırasında nöbet tutuyordum"
 
Olayda biksi silah ile ateş edildiğinin söylendiğini kaydeden Adem Ç., "Ancak bu silah balistiğe gitmelidir. Biksi ile ateş edilmiş olsa balistikte çıkması gerekirdi. Ben olay sırasında nizamiye nöbeti tutuyordum. Nizamiye önünde siyah dumanlar vardı. Çünkü çadır yanıyordu. Çadırların yanmadığını düşünsek dahi Medeni Yıldırım'ın öldüğü yer bellidir. Biksi silahı o tarafı görüyorsa ben tüm suçlamaları kabul ediyorum. Ben suçu işlemedim" dedi.
 
Tutuklama ve olay yeri keşfi reddedildi
 
Mahkeme, sanığın tutuklanması ve olay yerinde keşif yapılması talebinin reddine karar veren mahkeme, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler