1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kolej mezunları yıllar sonra buluştu
Kolej mezunları yıllar sonra buluştu

Kolej mezunları yıllar sonra buluştu

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte 1974 yılında kurulan Sağlık Bilimleri Koleji mezunları, 18 yıl aradan sonra ilk kez bir araya geldi.

A+A-
Eğitim verdiği dönemlerde yaklaşık iki bin hemşire ve laborantı sağlık teşkilatına kazandıran Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte 1974 yılında kurulan Sağlık Bilimleri Koleji mezunları, 18 yıl aradan sonra ilk kez bir araya geldi.
 
1977 ve 1996 yılları arasında Sağlık Bilimleri Kolejlinden mezun olanları bir araya getirip buluşturmak amacıyla Sağlık Bilimleri Koleji buluşma programı düzenlediklerini belirten tertip komitesi üyesi Mürşide Belgin Nacitarhan ve Mehmet Fidanboy, Sağlık Bilimleri Koleji'nin kuruluş nedenini şöyle anlattılar; "Dicle Üniversitesi Hastanesinin temeli atılırken hemşire ve laborant açığı olduğu tespit edilerek Tıp Fakültesi yönetim kurulu kararıyla 1974 yılında bugün Zirai Araştırma Müdürlüğü misafirhanesi olarak kullanılan binada Sağlık Bilimleri Koleji kuruldu. Kolej ilk mezunlarını 1977 yılında, son mezunlarını ise 1996 yılında verdi. Yaklaşık 2000 hemşire ve laborant mezun eden Sağlık Bilimleri Koleji bu tarihten sonra kapandı."
 
Diyarbakır' da bir araya gelen 100'e yakın okul mezunu hemşire ve laborant, ilk önce Dicle Üniversite Hastaneleri Başhekimliğini ziyareti ettiler. Başhekim Vekili Yrd. Doç. Necmettin Pembegül ve Başhemşire Yardımcısı Mürşide Belgin Nacitarhan tarafından hastane girişinde karşılanan grup, Başhekimlik konferans salonunda toplandı.
 
Gruba kısa bir konuşma yapan Başhekim Vekili Pembegül, "Sizleri yıllar sonra ilk göz ağrınız olan hastanemizde görmekten mutluluk duyduk. Hastanemizin kuruluşunda o dönemde kıt imkânlar içerisinde gösterdiğiniz özveri ve verdiğiniz hizmetten dolayı teşekkür ederim" dedi.

HABERE YORUM KAT