1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kokoreç Açılışını Suriyeli çocuklar yaptı
Kokoreç Açılışını Suriyeli çocuklar yaptı

Kokoreç Açılışını Suriyeli çocuklar yaptı

Diyarbakır’a geçtiğimiz yıllarda ilk defa kokoreç i getiren Murat Bağlan ve Özgür Altunkalem Kokereç Diyarbakırlılara yeni açtığı binasında kokoreç lezzetini tattıracak. Kokoreç isminin verildiği işyerinin açılışını ise Suriyeli çocuklar yaptı.

A+A-

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Diyarbakır’a gelen Suriyeli çocuklar Murat Bağlan ve Özgür Altunkalem tarafından faaliyet konulan Kokoreç isimli lokantanın açılışını gerçekleştirdi.

Suriyeli 10 yaşındaki Halil Muhammed ve 13 yaşındaki Abdülaziz Bereket hayırseverliğiyle tanınan Dermanbaba lakaplı Yılmaz Acu beraber işyerinin açılışını yaptı. 

10 yıldır Diyarbakırlılara kokoreç hizmeti veren Kokoreçci Tosun küçük işletmesini devasa büyüklükteki işyeriyle devam ettirme kararı aldı. Bu süre içerisinde müşterilerinin hem sevgisini hem güvenini kazanan Kokereçci Tosun işletmecisi Murat Bağlan ve Özgür Altunkalem esnaflığının yanı sıra dostluğu ve merhametliğiyle de nam saldı. Ülkelerinden ki savaştan kaçıp Diyarbakır’a sığınmak zorunda kalan vatandaşlara da yardımcı olan Kokoreçci Tosun açılışını da Suriyeli çocuklara yaptırdı. 

Diyarbakır Yenişehir ilçesi Ofis Halk Bankası arkasında ki işyeri 24 saat açık olup Diyarbakırlılara hizmet veren Murat Bağlan ve Özgür Altunkalem, “Diyarbakır’da çok sıkıntılı günler yaşadık hep şükür ettik her zaman müşterilerimize saygıda kusur etmedik her zaman saygınlığımızı koruduk onun için küçük bir yerde 10 yıl çaba sarf ederek halkımıza hizmet ettik. Çok şükür başardık güzel bir mekan açtık. Şen piliç tavuk döner, çorba ve kendi ürünümüz olan arnavut köftesi ile yeni mekanımızda hizmete başladık, önemli olan ağız tadını yakalamak  ağız tadını bilenlerin tek adresiyiz ve hijyene çok dikkat ediyoruz malzemelerimiz kalitelidir asla kalitesiz malzeme kullanmayız onun içinde çok müşterilerimiz vardır” dedi.

İşyerlerinde kokoreç yaptıklarını da dile getiren Bağlan ve Altunkalem, “Kokoreç yapımında kullanılan bağırsaklar büyükbaş veya küçükbaş hayvanlara ait olabilmekle birlikte lezzet açısından süt kuzusundan elde edilen bağırsağın kullanımı tercih edilir.

Öncelikle bağırsaklar içten ve dıştan temizlenir. Kokoreçin iç kısmı bumbardan, dış kısmı ince bağırsaktan yapılır. Uzunca bir şişe bumbarlar geçirilerek başlanır. Daha sonra ince bağırsaklar şişin etrafına defalarca dolanır. Ara ara ince yağ tabakaları yerleştirilir. Şişler genellikle kokoreç için özel hazırlanmış mangallarda yatay bir konumda asılı bir şekilde ve döndürülerek pişirilir. Kızartmadan sonra kesit kesit alınarak, bol baharatlanır. (İsteğe bağlı olarak) iki bıçak yardımıyla kuşbaşı büyüklüğünde doğranır. En çok tercih edilen baharatlar kimyon, kekik ve acı kırmızı pul biberdir” dedi.

Suriyeli çocuklarla işyeri açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren hayırseverliğiyle tanınan Dermanbaba Lakaplı Yılmaz Acu ise, “Kokereççi  Tosun’u yıllardır bilirim ve yakından takip ederim, Diyarbakır’a kokoreç tadını getiren insanlardır. Bende müşterileriyim. Açılışı bize kısmet oldu. Ben ve iki Suriyeli kardeşim açılışı yaptık. Çocukların sevinci bizleri mutlu etti. Allah hayırlı uğurlu ve hayırlı müşterilen nasip etsin. Hem Diyarbakırlılara hizmet hemde istihdama katkı sağlayacaktır. İstihdama yönelik iş alanlarının açılması bizleri sevindirmektedir. Başarılarının devamlarını dilerim” dedi. 

HABERE YORUM KAT