1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Koçkar köyü korucularına anma töreni
Koçkar köyü korucularına anma töreni

Koçkar köyü korucularına anma töreni

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, 1985 yılında şehit olan 23 köy korucusu için anma töreni düzenlendi.

A+A-

Kulp ilçesine bağlı Koçkar Mahallesi'nde şehit olan 23 köy korucusu için bu yıl üçüncüsü düzenlenen bir anma töreni düzenlendi. Anma törenine Kulp İlçe Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Garnizon Komutanı İlçe Jandarma komutanı Binbaşı Orhan Yurdakul, İlçe Emniyet Amiri Vekili Komiser Yardımcısı Zekeriya Sarı, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Şemsettin Pehlivanoğulları, Kulp Müftüsü Hüseyin Hacıfettahoğulları, Daire Amirleri, muhtarlar ve birçok vatandaş ile geçici köy Kurucuları katıldı.

Sayı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kulp Kaymakamı Mehmet Maraşlı bir konuşma yaptı. Kaymakam Maraşlı, "Buradaki 23 şehidimiz, bu güzel günlerde bizim burada bulunma sebebimiz, Gazilerimiz burada bizim durma sebebimiz, onları anmak, onların bu köy için ilçemiz için yaptıklarından bahsetmek, onların fedakarlığıyla, vatanseverliğiyle, ülkemizin birlik ve beraberliğine atılan adımlardaki hizmetlerinden bahsetmek için toplandık.

Buradaki küçük çocuklarımızın geleceği için dedelerimizin nenelerimizin ve diğer burada yaşayanlar için bu arkadaşlar burada fedakarca görev yaptılar. Onların yaptıkları hizmetler, şimdiki çalışan arkadaşlarımızın yaptıkları hizmetlerle beraber inşallah böyle güzel günler daha fazla göreceğiz. Ülkemizin birlik ve beraberliği için yapılan hizmetleri Allah kabul etsin. Bu ölülerimiz ölü değildir, şehittir, hepimiz inanıyoruz ki onlar cennettedir. Kötü günlerin bir daha gelmesini arzu etmiyoruz" dedi,

Gazi yakını Ömer Çiçek ise, "Bugün burada büyük bir acıyı paylaşmak ve acımasızca şehit edilen 23 köy korucumuzu anmak için toplandık. Kabuk bağlamaya yüz tutmuş bir yarayı yeniden kanatmak acıları tazelemek için gelmedik burada bu en büyük insanlık suçunun vahşi şeklini iğrenç yüzünü tüm dünyaya bir kez daha gür sesle duyurmak için geldik. Bugün yaşadığımız acıyı anlatmaya kelimeler yetersiz kalıyor. Koçkar köyü 1985 tarihinden başlayarak belirli aralıklarla bu vatan için şehit vermiştir. Yüzlerce yıl geçse de bu acıyı bizlere yaşatanları asla ve asla unutmayacağız.bunu andıkça birbirimizin elini daha sıkı tutacak, birbirimize daha sıkı sarılacağız" diye konuştu.

Kulp Müftüsü Hüseyin Hacıfettahoğulları'nın okuduğu duaların ardından tören son buldu.

(MT-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT