1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kocaoğlu ve Baydemir'den birlik ve beraberlik mesajı
Kocaoğlu ve Baydemir'den birlik ve beraberlik mesajı

Kocaoğlu ve Baydemir'den birlik ve beraberlik mesajı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, çözüm sürecini desteklediklerini ve sürecin akamete uğramadan devam etmesi gerektiğini belirtti.

A+A-

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin "64. Akil İnsan Aziz Kocaoğlu." ifadesini sahiplendiğini belirten Kocaoğlu, "Biz asırlardır beraberiz. 10 bin 12 bin yıldır bu topraklarda birlikte yaşıyoruz. Birbirimizden pek bir farkımız yok." şeklinde birlik ve beraberlik mesajları verdi. Osman Baydemir ise 90 günden bu yana Diyarbakır'a cenaze gelmediğini ifade ederek, "90 gündür bu ülkede tek bir annemiz ağlamadı. Bu benim en büyük mutluluğumdur. Bu sürecin en büyük inşaasıdır. Bu çabayı ortaya koyan herkese ben içtenlikle teşekkür ediyorum." dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentin farklı kesimlerini temsil eden 190 kişilik katılımcı grubuyla gerçekleştirdiği Diyarbakır programı başladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından güllerle karşılanan heyet, daha sonra İzmir'e atanan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ı ziyaret etti. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığındaki heyet daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Baydemir, heyeti belediye bahçesinde karşıladı. Burada Başkan Kocaoğlu'nu Diyarbakırlı yöneticilerle tanıştıran Baydemir, ardından heyetle Tiyatro Salonu'na geçti. Tiyatrodaki sahnede hazırlanan makamda Başkan Kocaoğlu'na ziyaretlerinden ötürü teşekkür eden Baydemir, bu ziyaretle İzmir ve Diyarbakır'ın birbirine daha çok yakınlaştırdığını ifade etti. "Kalplerden kalplere bir dostluk ve barış köprüsü kuruldu." diyen Baydemir, "Bu çatışmasızlık ortamı kalıcı ve nihai bir barışa erdirilir. Bir daha bu ülkenin hiçbir kardeş kavgasına tanıklık etmez. Burada evlatlarını yitiren annelerimiz de var. Hem asker anneleri hem PKK'lıların anneleri. Değerli annelerim inşallah sizlere kalıcı barışın müjdesini vereceğiz. Bu coğrafya bir daha asla annelerin ağlamasına tanıklık etmeyecek. Hep birlikte göreceğiz." dedi.

Aziz Kocaoğlu ise 76 milyonun sürecin tamamlanmasını ümit ettiğini dile getirdi. Yerel yönetimler olarak belediyelere bu süreçte büyük iş düştüğünü ifade eden Başkan Kocaoğlu, kalıcı barışın anahtarının kardeşlik bağının kurulması, birini tanımanın, sevmenin, geleneğine göreneğine saygı duyma olduğunu dile getirdi. Kocaoğlu, konuşmasının ardından Diyarbakırlı şair Cahit Sıtkı Tarancı'nın, 'Memleket İsterim' şiirini okudu.

KOCAOĞLU: BİZİM BİRBİRİMİZDEN FARKIMIZ YOK

Konuşmaların ardından Başkan Kocaoğlu ve Baydemir, basın mensuplarının sorularını cevapladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bazı belediye başkanlarının bu buluşmaya karşı olması nedeniyle geldikleri ile ilgili bir soru üzerine, "Hangi belediye başkanının sürece karşı olarak gelmediğini bilmiyorum. Böyle bir açıklama da basında okumadım, izlemedim. Arkadaşlarımızı davet ettik. Mazeretleri olan arkadaşlar, mazeretlerini bildirerek, gelmediler. Bana böyle bir bilgi gelmedi. Gelse zaten sizinle paylaşırım. Diğer tarafta İzmir'den gelemeye karar verdiğimizde belli kesimlerden belli homurtuları biz de duyar gibi olduk ama şu anda böyle bir şey yok. Demokraside tabi ki zıt, karşı düşünceler olacak. Demokrasinin gereği bu. Buna bir şey diyemeyiz." şeklinde cevap verdi.

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin geçtiğimiz günlerde kendisi için '64. Akil İnsan' ifadesini kullandığının hatırlatılması üzerine Kocaoğlu, "Bana böyle bir sıfat verdiği için kendisine teşekkür ederim." dedi.

Anadolu topraklarında yaşayan insanların birbirinden sadece 3-4 farkının bulunduğunu, bunun dışında bir farklılıkları olmadığını ifade eden Kocaoğlu, şunları kaydetti: "Anadolu insanı ve insanlığın farkına 3 diyeyim 4 diyeyim. Sonsuzlar 3-4. Farkımız bu. Bir de siyasi görüş farkımız var. O kadar. Ama biz birlikteyiz, asırlardır beraberiz. 10 bin- 12 bin yıldır bu topraklarda birlikte yaşıyoruz. Birbirimizden pek bir farkımız yok. Sonsuzluğu ifade edecek bir farkımız yok. Bir iki farklılık var o kadar. O da bizim için renklilik. Bizim bunları dikkate alarak birlikte kardeşçe yaşamamız gerekir."

"90 GÜNDÜR CENAZE YOK ÇÖZÜM SÜRECİ BÖYLE DEVAM ETMELİ"

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir de konuşmasında, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Çözüm sürecinin başlamasından bu yana Diyarbakır'a cenaze gelmediğini ifade eden Baydemir, "Çok ince bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek istiyorum. 90 gündür Diyarbakır'dan tek bir cenaze gitmedi, 90 gündür Diyarbakır'a tek bir cenaze gelmedi. 90 gündür bu ülkede tek bir annemiz ağlamadı. Bu benim en büyük mutluluğumdur. Bu sürecin en büyük inşaasıdr. Bu çabayı ortaya koyan herkese ben içtenlikle teşekkür ediyorum. Gelin, hep beraber etnik kimliğimiz ne olursa olsun, inançsal kimliğimiz ne olursa olsun, siyasal kimliğimiz ne olursa olsun ve herkesin kendi siyasal kimliği de kendisinin olsun ama kardeşlik hukuku, kardeş kavgasının nihayete erdirilmesinde çaba sarf edelim." dedi.

Toplantı sonunda, Baydemir ve Kocaoğlu'nun birbirlerine hediyeler takdim etmesinin ardından heyetle birlikte yemeğe geçildi.

HABERE YORUM KAT