1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobani'nin Yeniden İnşası konferansı sona erdi
Kobani'nin Yeniden İnşası konferansı sona erdi

Kobani'nin Yeniden İnşası konferansı sona erdi

Kobani'nin yeniden inşası için Diyarbakır'da düzenlenen konferans sona erdi. İki gün süren konferansta Kobani'nin yeniden inşa çalışmasına katılım çağrısı yapıldı.

A+A-
Sonuç bildirgesinde ise “Sömürgeci güçlere en güzel cevabı hep birlikte Kobani'yi yeniden inşa ederek vereceğiz” denildi. 
 
Diyarbakır'da iki gün süren Kobani'yi Yeniden İnşa Konferansı sona erdi.
 
Konferansta Kobani'nin yeniden inşası için 15 kişilik bir koordinasyonla çalışmaları başlatılarak, Türkiye'ye de Miştenur Sınır Kapısı'nın açılması yönünde çağrıda bulunuldu.
 
Kürtçesi Konferans Hazırlık Komitesi üyesi Dilşah İbiş, Türkçesi Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek tarafından okunan sonuç bildirgesi şöyle:
 
* Kobani direnişi siyasi ve toplumsal sonuçları ile yeni bir sürecin önünü açtı. Kobanê'deki direniş, toplumun iradesinin iktidarcı kapitalist sistemin tüm saldırılarının boşa çıkarılabileceğini kanıtladı. Kobani'deki direniş Kürt ulusal birlik duygularını artırdı ve genç, kadın ve bütün ezilen halkların halk devrimine olan inancını yeniden yeşertti.
 
* Konferansa sunulan rapor ve analizlerle, her ne kadar görünmez bir irade ile kentte direniş sergilenmiş ve kent merkezi DAİŞ çetelerinden tamamen özgürleştirilmişse de kentin büyük bir bölümünün harabeye döndüğü açığa çıkmıştır. Kobani her nasıl ulusal bir birlik ruhu ile korunmuşsa, kentin inşası da bugün bu ruhla gerçekleşmelidir.
 
* Konferansımız Kobani'nin demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü bir şekilde yeniden inşa edilmesi konusunda ortak bir karara varılmıştır.
 
* Konferansımız dört parça Kürdistan'da yaşayan halkların, dünyanın dört bir yanında yaşayan Kürt ve vicdan sahibi Kürt dostlarının Kobani'nin yeniden inşası adına ön ayak olmuştur. Bu anlamda konferansımız Kobani'nin yeniden inşası adına oluşturulan 15 kişilik bir koordinasyon çatısı altında çalışmalarını başlatma ve bu anlamda toplantılarını gerçekleştirme kararına vardı. Kobani'nin yeniden inşası için ekonominin oluşturulması için seferberlik ruhuyla geniş çaplı uluslararası düzeyde bir kampanya başlatması kararına vardı. Bu amaçla hızlı bir şekilde komite oluşturulması ve konferansımıza destek sunulması yönünde karara varıldı.
 
* Konferansta alınan kararlara göre Kobani 'ye yönelik saldırıların hala devam ettiği ve bu anlamda oluşan hasarların hala devam ettiği tespitine varılmıştır. O nedenle hızlı ve sistemli bir şekilde güvenlik önlemleri alınması kararına varıldı. Bu anlamda göç eden Kobani halkın tekrar geri dönmesi ve inşa çalışmalarına aktif bir şekilde dahil olması adına hızlı bir şekilde kadın evleri, yaşam merkezleri, gıda maddeleri karşılama noktaları ve sağlık merkezleri açılacak.
 
* Bu anlamda Kobani ve Suruç arasındaki sınırı kapısının resmi bir şekilde açılması gerekiyor. Konferansımız Türkiye hükümetine Mıştenur Sınır Kapısı'nın açılması yönünde çağrıda bulunuyor. Bu kapıdan tüm dayanışma malzemelerinin geçmesi ve oluşturulan uluslar ası heyetlerin güvenli bir şekilde geçmesi gerekiyor. Tüm uluslararası kurum ve kuruluşlara, sınır kapısındaki engelin ve kent üzerindeki saldırıların sona ermesi için harekete geçme ve diplomatik çalışmaların başlatılması için çağrısında bulunuyoruz.
 
*Konferans tartışmalarında da açığa çıktığı gibi Kürt halkı ve Kürdistan toprakları hala büyük bir tehdit altındadır. Bu nedenle tüm katılımcılarca tekrar tekrar ulusal birliğin önemi dile getirilerek Ulusal Kongre'nin gerçekleşmesi gerekliliğinin altı çizildi.
 
* Tartışmalarda, Kobani'nin yeniden inşasının dört parça Kürdistan halkı tarafından inşa edilmesi gerekliliği açığa çıktı. Bu anlamda, tüm kadın ve gençlere Kobani'nin inşası için aktif çalışma çağrısında bulunuyoruz. Kobanê ve inşa çalışmalarında özellikle kadın ve gençlerin aktif rol alması gereklidir. Konferansımız ayrıca inşa çalışması yönünde uluslararası bir konferansın gerekliliğinin sonucuna varmıştır.
 
* Bu sonuçla; tüm konferans katılımcılarının alınan kararlara bağlı kalması ve kararlara dönük acil bir çalışma başlatması sonuca bağlılığını pratik çalışmalarıyla göstermesi gerekiyor. Bu anlamda dünyanın birçok farklı ülkesinde yaşayan Kürdistan halklarına, Kobani'nin yeniden inşası çalışmalarına katılım çağrısında bulunuyoruz. Bu inançla el ele vererek tüm sömürgeci güçlere en güzel cevabı hep birlikte inşa ettiğimiz Kobani'yi inşa ederek vereceğiz.
 
 
(İMC)

HABERE YORUM KAT