1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobanili öğretmenlerden eğitim destek evine ziyaret
Kobanili öğretmenlerden eğitim destek evine ziyaret

Kobanili öğretmenlerden eğitim destek evine ziyaret

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da ziyaretlerini sürdüren Kobanili öğretmenler, 21 Şubat Dünya Anadil etkinlikleri kapsamında, 100 Kobanili öğrenciye eğitim veren Bağlar Belediyesi'ne bağlı Eğitim Destek Evi'ni ziyaret etti.

A+A-

Kobanili öğretmenler, Eğitim Destek Evi'yle ortaklaşma, eğitim faaliyetleri hakkında bilgi alma ve Eğitim Destek Evi'nde okuyan Kobanili çocukların eğitimi hakkında bilgi almak amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.

Kobanili öğretmenleri, Bağlar Belediye Eşbaşkanı Eşref Güler ve Bağlar Belediye Eş Başkan Vekili Selma Sürer, Belediye Başkan Yardımcısı Nevriye Çur ile Eğitim Destek Evi yöneticileri karşıladı.


Eğitim Destek Evi toplantı salonunda Kobanili öğretmenlere yönelik konuşan Bağlar Belediye Eşbaşkanı Eşref Güler, öğretmenleri burada görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, “Bir yandan yaşanan o yoğun savaş diğer yandan küçük çocuklarımız eğitimlerinden olmasınlar diye verilen o romanlara sığmaz mücadele. Umarım bu yıl halkımızın yılı olur. Sınırsız ve engelsiz bir eğitim dönemi başlar bizim için” dedi.


Eğitim Destek Evi'nde 100 tane Kobanili çocuğun eğitim gördüğünü belirten Güler, kendi çocuklarından hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün eksikliklerinin giderildiğini söyledi.

“KOBANİ DİRENİŞİ DÜNYADA BÜYÜK BİR SAYGI UYANDIRDI”


Kobani'nin 40 yıldır var olma savaşı verdiğine dikkat çeken Güler, Şengal ve Kobani direnişinin gösterdiği gibi bu halka karşı savaşan hiçbir gücün başarı sağlayamayacağının ortaya çıktığını söyledi. Güler, Kobani direnişinin dünyada büyük bir saygı uyandırdığını kaydederek, “Bugün Amerika ve İngiltere başbakanları bile Kobani direnişi karşısında boyunlarını eğebiliyorlar. Çok büyük bir yük var halkımızın omzunda. Hepimiz bunun bilinci ile önümüze bakmalıyız.

Nitekim şunu gayet çok açık bir şekilde görüyoruz ki sömürgeci devlet bugüne kadar bu halka hiçbir şeyi rahatlıkla vermemiştir. Bu halk bütün kazanımlarını kanını dökerek almıştır” diye konuştu.


Güler, Kobani direnişinin Kürt halkını 4 parçada birleştirdiğini ifade ederek, bu direnişle birlikte ortaya çıkan ortak ruhun Kürt Halkının kazanımlarını ve birlikteliğini daha da pekiştireceğinin altını çizdi.

“ANADİLİ YAŞAMIN HER ALANINDA KULLANMALIYIZ”


Kobanili öğretmenler adına konuşan Nesrin Kaan ise anadilde eğitimin önemine değinerek, dilin yaşamın her alanında kullanılması için halk olarak her yerde mücadele etmeleri gerektiğini söyledi. Kaan, “Savaşta kanını döken şehitlerimizin emeğinin boşa gitmemesi için bunu yapmamız gerekiyor. Biz böyle başlayarak Kürdistan'ımızı kurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından Eğitim Destek Evi Koordinatörü Musa Erbay, eğitim faaliyetleri konusunda Kobanili öğretmenleri bilgilendirdi.


Daha sonra Kobanili öğretmenler sınıfları gezerek, eğitim materyalleri hakkında bilgi aldı.


(YRT-MO-Y)

HABERE YORUM KAT