1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobani Konferansı'nın programı belli oldu
Kobani Konferansı'nın programı belli oldu

Kobani Konferansı'nın programı belli oldu

Kobani'nin yeniden inşası için 2 ve 3 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır'da gerçekleştirilecek konferansın programı belli oldu.

A+A-
Demokratik Toplum Kongresi'nden (DTK) yapılan açıklamaya göre, 2 ve 3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Kobani'yi Yeniden İnşa Konferansı merkez Kayapınar ilçesindeki Cegerxwin Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek.
 
 
Konferansın ilk gününde kayıt işlemlerinin ardından açılış konuşmaları gerçekleştirilecek. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Kobane Kanton Başkanı Enver Müslim, Demokratik Toplum  Kongresi Eşbaşkanı Hatip Dicle, PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah açılışta konuşacak. Ardından Kobani ile ilgili sinevizyon gösterimi yapılacak. Daha sonra “Kobani Savaşının Toplumsal ve Siyasal Sonuçları” başlıklı birinci oturum gerçekleştirilecek. Bu oturum öğle arasından sonra da devam edecek ve ilk gün çalışmaları bu oturumun tamamlanmasıyla sona erecek.
 
 
İkinci gün ise “Kobani'nin Fiziki Durum Tespiti ve İnşasına İlişkin Çözüm Yolları” ikinci oturum olacak. Bu oturum da sabah ve öğleden sonra devam edecek. Öğleden sonra oturumun tamamlanmasıyla delegelerin öneri ve talepleri dinlenecek ve karar taslağı görüşülecek. İkinci günün sonunda saat 17:30'da da sonuç bildirgesi açıklanacak. Konferansa katılan delegeler, oturumlar sürerken Kobani'deki son duruma ilişkin çeşitli raporlar sunarak, kentin durumunu ortaya koyacak.
 
 
Konferans sürerken ayrıca Kobani'nin işgali sürecinde foto muhabirleri ve fotoğraf sanatçılarının karma fotolarından oluşan bir sergi de açılacak.
 
 
Rojava'dan heyetler geldi
 
 
Kobani Yeniden İnşa Konferansı'na katılmak üzere Kobani, Afrin ve Cizîr kantonlarından heyetler, Diyarbakır'a geldi. Heyetler, Demokratik Toplum Kongresi'nde (DTK) bir araya geldi. DTK'da yapılan toplantıya, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Kobani Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enwer Muslim, Demokratik Özerklik Yönetimi Avrupa Temsilcisi Sînem Mihemed, Yasama Meclisi Eş Başkanı Fewziya Ebdi, Yerel Yönetim ve Belediyeler Konseyi Başkanı Mistefa Ebdi, Dışişleri Konseyi Başkanı Ibrahîm Kurdo, Savunma Konseyi Başkanı Ismet Şix Hesen, Eğitim ve Öğretim Konseyi Başkanı Hesen Mihemed Elî ve Kobani'deki kurum temsilcilerinin yanı sıra Cizîr ve Efrîn kantonlarının heyetleri katıldı.
 
 
Kobani Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enwer Muslim, konferans programı üzerine konuşurken, Yerel Yönetim ve Belediyeler Konseyi Başkanı Mistefa Ebdi ise, Demokratik Özerklik Yönetimi'nin hazırladığı raporu değerlendirirken, Kobani'deki tüm hasar tespit çalışmalarının raporda işlendiğini dile getirdi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT