1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobanê'ye duyarsız kalma!
Kobanê'ye duyarsız kalma!

Kobanê'ye duyarsız kalma!

Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşları, IŞİD'in, Suriye'nin Kobanê kentindeki saldırılarına ilişkin uluslararası duyarlılık çağrısında bulunurken, bölge illerinden yüzlerce kişi Kobanê'ye akın etti.

A+A-
Eş Başkanlar dayanışma çağrısı yaparken, DTK, DBP ve HDP heyeti Kobanê'ye gidiyor. IŞİD güçlerinin saldırısı altında bulunan Kobanê bölgesindeki direnişe katılmak için Kobanê'ye sınır olan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine akın eden binlerce gencin, gidişleri gece boyunca sürdü.
 
Bölge illeri saldırıların protesto edildiği eylemlere sahne oldu. Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşları, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Suriye'nin Kobani kentindeki saldırılarına ilişkin uluslararası duyarlılık çağrısı yaptı.
 
KOBANİ'YE İNSAN SELİ OLUŞTU            
 
Kobanê'ye saldıran IŞİD güçlerine karşı Rojava halkı ile birlikte direnişi büyütmek amacıyla DBP Genel Merkezi'nin parti örgütlerine geçtiği seferberlik talimatıyla birlikte başta Kuzey Irak'taki Kürtler ve Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki illerden binlerce kişi sinire akın etmeye başladı. Ayarlanan otobüsler yada özel araçlarıyla önceki günden itibaren sınıra doğru yola çıkanlar, Kobanê halkı ile yan yana durmak için sınırı geçiyorlar.
 
KOBANİ'YE GERİ DÖNÜYORLAR
 
Rojava'nın Kobanê Kantonu'na yönelik saldırılarını sürdüren IŞİ'in katliamlarından sakınmak için Suruç ilçesi sınırına gelen Kobanê halkı, tel örgülerin kaldırılması üzerine sınırın bu tarafına geçti. Kobanêliler, AFAD tarafından kurulan çadırlara ve Yatılı Bölge Okulları'na yerleştirildi. Aileler kalacakları yerlere yerleştirilmeleri öncesinde iki ayrı merkezde kayıt altına alındı. Kayıtları tutulan ailelerden, bu tarafta akrabaları olanlar akrabalarının yanına, olmayanlar ise YİBO ve kurulan çadırlara yerleştirildi. 
 
AFAD yetkililerden alınan bilgilere göre, şu ana kadar yaklaşık bin 500 kişi sınırı geçti. Sınırı geçenlerin büyük bir bölümü ise kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşuyor. Ailelerini sınırın bu tarafına geçiren genç ve yetişkin erkeklerin ise ailelerinin güvenliğinden emin olduktan sonra IŞİD ile savaşmak üzere yeniden Kobanê'ye döndüğü anlaşıldı.
 
DTK, DBP VE HDP HEYETİ GİDİYOR
 
DTK, DBP ve HDP Eş başkanları, milletvekilleri ve belediye eş başkanlarından oluşan 15 kişilik heyet, Kobanê halkı ile dayanışmak için Kobanê Kantonu'na gidiyor.
 
Sabah saatlerinde Suruç'ta bir araya gelen DTK, DBP ve HDP heyeti, Kobanê Serxet (Mürşitpınar) Sınır Kapısı'ndan Kobanê'ye geçmek üzere yola çıktı. DTK Eş Başkanı Selma Irmak, DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan, İbrahim Binici, Ayla Akat Ata, Sabahat Tuncel, Faysal Sarıyıldız ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu 15 kişilik heyet, Kobanê halkı ile kanton yöneticileriyle görüşecek. Yola çıkmadan önce heyet adına açıklama yapan Ahmet Türk, IŞİD çetelerine karşı savaşan tek gücün Kürt halkı olduğunu belirterek, bu saldırıların sadece Kürtlere değil, Türkler başta olmak üzere bütün Ortadoğu halklarına zarar vereceğini kaydetti. Türk, bu savaşta Kürtlerin başarı ve zaferle çıkacağına inançlarının yüksek olduğunu vurguladı.
 
DİYARBAKIR'DAKİ STK'LARIN ÇAĞRISI
 
Sümerpark'ta bir araya gelen İnsan Hakları Derneği (İHD), Diyarbakır Barosu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubesi ve ticaret odaları temsilcileri, IŞİD'in Kobani kentindeki saldırılarına ilişkin açıklamada bulundu.
 
Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, Kürt halkının katliamlarla karşı karşıya kaldığını, vahşi saldırılar karşısında Kürtlerin yaşam alanlarını bırakarak göç ettiklerini söyledi. Hiçbir insani, ahlaki ve hukuki kural tanımayan grupların Sincar bölgesinden sonra son günlerde Kobani kentine saldırılarını yoğunlaştırdığını kaydeden Bedirhanoğlu, Kobani kentinde IŞİD saldırılarının başarılı olması durumunda on binlerce sivil insanın hayatını kaybedeceğini belirtti.
 
BÜYÜK BİR İNSANİ FELAKET YAŞANIYOR
 
Bedirhanoğlu, şöyle devam etti: "Bu saldırılar nedeniyle yüz binlerce insanın sınırların ötesine göç etmesi gibi büyük bir insani felaketin yaşanacağı anlaşılmaktadır. Bu vahşi saldırılara karşı Kobani halkı ile dayanışma içinde olmak insani sorumluluğun gereğidir. Kobani'deki Kürt halkını korumak ise devletlerin ve uluslararası toplumun da ahlaki ve hukuki bir sorumluluğudur.
 
Yezidi Kürtler gibi Kobani'deki Kürtlerin de yaşadığı bu büyük felaket karşısında duyarlı olmaya, maddi ve manevi destek sunmaya çağırıyoruz. Kürt halkının yaşadığı bu insani felakete uluslararası duyarlılığı artırmak için Türkiye'deki büyükelçilikler, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Komisyonu yetkililerine endişe ve beklentilerimizden oluşan bir çağrı mektubu göndereceğiz."
 
Türkiye'ye geçen sivil halka acilen gerekli korunma, barınma ve insani yardım yapılması gerektiğini anlatan Bedirhanoğlu, sivil toplum kuruluşları olarak maddi ve manevi yardım çalışmalarını güçlendirerek devam ettireceklerini sözlerine ekledi.
 
İSLAMİYETLE HİÇBİR ALAKASI YOKTUR
 
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi de gazetecilerin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin IŞİD'in, Kobani kentindeki saldırılarına ilişkin bütün Kürtlere çağrıda bulunmasıyla ilgili sorusu üzerine, Barzani'nin açıklamasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Kürtlere karşı yapılan bu saldırıların ilk olmadığını aktaran Elçi, "İslam adı altında yapılan bu saldırıların İslamiyet ile hiçbir ilgisi yoktur. Barzani'nin açıklaması gerçekten çok önemlidir. Kürt halkının korunması için ne gerekiyorsa yapılsın" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT