1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobanê’ye destek yürüyüşü
Kobanê’ye destek yürüyüşü

Kobanê’ye destek yürüyüşü

Kobanê’ye yönelik DAİŞ çetelerinin yaptığı katliam Diyarbakır’da düzenlenen yürüyüş ile protesto edildi.

A+A-

DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, "Kobanê'ye saldıranlar bilsin ki Kobanê öyle küçük değildir. Kobanê Amed'dir, Mahabad'tır. Kobanê Kürdistan'dır ve her zaman dimdik ayakta kalacaktır" dedi.

Yürüyüşün ardından Batıkent Meydanı civarında gezen 2 polisin ellerindeki silahla sağa sola küfrederek tehdit ettikleri iddia edilirken, kamera ile kaydetmek isteyen 2 gencin darp edilerek, gözaltına aldıktan sonra serbest bırakıldığı belirtildi.


DBP Diyarbakır İl Örgütü öncülüğünde, il binası önünde bir araya gelen binlerce kişi, Koşuyolu Parkı'na yapılan yürüyüşle DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye sızarak sivillere yönelik gerçekleştirdiği katliam lanetlendi.

HDP Diyarbakır milletvekilleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları, HDP Diyarbakır İl Örgütü yöneticilerinin katıldığı yürüyüşte, "Kobanê katliamını lanetliyoruz" pankartı açıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri, YPG ve YPJ bayraklarının taşındığı yürüyüşte, sık sık "Rojava DAİŞ'e mezar olacak", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP", "Bijî YPG" ve "Bijî berxwedana Kobanê" sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca anons aracından Rojava marşı ve Kobanê direnişini anlatan şarkılar seslendirildi. Yürüyüş Koşuyolu Parkı'nda son bulurken, katledilenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.


'Kobanê Kürdistan'dır'


Eylemde ilk olarak konuşan DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, yakın dönemde Kobanê, Rojava ve Türkiye'de Kürtlerin büyük kazanımlar elde ettiğine dikkat çekerek, bu kazanımları hazmedemeyenlerin her türlü kirli politika ve yöntemlerle halka yöneldiğini aktardı. Kobanê'ye yönelik DAİŞ saldırılarını hatırlatan Şimşek, "Kobanê'ye saldıranlar bilsinki Kobanê öyle küçük değildir. Kobanê Amed'dir, Mahabat'tır. Kobanê Kürdistan'dır ve her zaman dimdik ayakta kalacaktır" dedi.


'Kazanımları hazmedemeyenler bir bütün saldırı içindeler'


Şimşek'in ardından açıklamayı yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, Kürt halkının başta Rojava olmak üzere Ortadoğu coğrafyasının tüm alanlarında geleceğini inşa etme ve yüzyıldır yok sayılan statüsünü yeniden elde etme mücadelesini önemli seviyeye taşıdığı bir süreçte paralel olarak düşmanca ve barbarca saldırılara maruz kaldığını dile getirdi.

Halkların kazanımlarını hazmedemeyenlerin bir ittifak halinde farklı metotlarla da olsa aynı amaçta birleşerek bir bütün olarak saldırıya geçtiğini kaydeden Önen, Kobanê'de kadın yaşlı çocuk demeden bir bütün olarak halkın tamamımın saldırıların hedefi haline geldiğini aktardı. Önen, "Bugün elimize ulaşan bilgilere göre 152 sivil insanımız şehit oldu, yüzlercesi de yaralanmış bulunmaktadır. YPG ve YPJ karşısında yenilgi üzerine yenilgi alan faşist çete, mübarek Ramazan ayında Kobanê'de sivil halkı vahşice katlederek, bu yenilgilerin rövanşını almak istemiş ve halkımızın moralini bozmayı amaçlamışlardır" diye belirtti. 


DAİŞ çetesinin bugüne gelmesinde çok önemli bir etkisi olan AKP hükümetinin Suriye politikasının artık iflas ettiğini vurgulayan Önen, çete ve barbarlara kol kanat gerenlerin Türkiye'deki geçişlerine de izin verdiğini söyledi.

Yürüyüşten sonra sokak ortasında işkence!


Yürüyüşün ardından, Batıkent Meydanı civarında gezen 2 sivil polis, 2 genci gözaltına aldı. Olaya tanıklık eden yurttaşların anlatımlarına göre, yürüyüşün ardından Batıkent Meydanı civarında 21 FK 146 plakalı beyaz renkli sivil bir araçla gezen 2 sivil polis, yol kenarında oynayan çocuklara silah doğrulttu. Çocukların taş atması sonucu çocuklardan birisinin kafasına basarak gözaltına almak isteyen polislere, yurttaşların engel olmasıyla gerginlik yaşandı. İddiaya göre, yaşanan gerginlikte havaya ateş açarak arabaya binen polisler, olay yerinden hızla uzaklaştı ancak olayın yaşandığı yere 4-5 dakika sonra tekrar geri döndü. Ellerinde silahla tekrardan araçtan inen polisler, etrafa küfürler savurarak sokak aralarına girdi. Polisin estirdiği terörü elinde bulunan kamerayla kayda almak isteyen ancak güvenlik gerekçesiyle isminin verilmesini istemeyen genç ile ismi öğrenilemeyen bir genç, bu polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı. 


Polislerce Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM amirliğine götürülen ve burada da darp edilmeye devam edilen gençlerin GBT uygulaması ardından serbest bırakıldığı belirtildi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler