1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobanê’nin intikamı alınmak istendi
Kobanê’nin intikamı alınmak istendi

Kobanê’nin intikamı alınmak istendi

Devletin özel savaş güçlerinin adeta savaş açarak saldırarak 12 saat boyunca aralıksız taradığı ve özel harekat timlerinin marşlarla katliamı "kutladığı" Silvan'da halk hedefin açık bir katliam olduğunu dile getiriyor.

A+A-

 Kobanê'nin intikamının Silvan'dan alınmak istendiğini söyleyen Mescit Mahallesi Muhtarı Şaban Paslı, "DAİŞ'in Kobanê'de Kürt halkına yaptıklarını, Türk askerleri de Silvan'da yapmak istedi" dedi.


Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde halkın özyönetim talebine karşı önceki gün yüzlerce özel hareket timi, polis ve asker TOMA, askeri zırhlı araçlar ve helikopterlerle kente adeta savaş ilan ederek katliam girişiminde bulundu.

Kent yaklaşık 12 saat boyunca aralıksız bir şekilde taranıp bombalanırken, saldırı sonucu 3 yurttaş yaşamını yitirirken, 6 kişi ise yaralandı. Onlarca ev, işyeri ve araç ise kullanılamaz hale geldi. Halka büyük bir düşmanlıkla saldıran özel harekat timleri ırkçı marş ve sloganlarla Silvan'daki yıkımı kutlarken, gün boyu Silvan halkına zırhlı araçlardan küfür ve hakaretler yağdırdı. Adeta bir savaş bilançosuyla karşı karşıya kalan ve devletin büyük bir katliam planlandığını ifade eden Silvan halkı ise adeta bir savaş sahnesini anlatır gibi konuştukları katliam girişimi karşısında oldukça öfkeli.
 
'Tek amaç katliamdı'


Mescit Mahallesi Silvan Caddesi üzerinde market işleten Kerem Sönecek (24), çatışma gününe dair yaşadıklarını anlattı. Marketinin özel hareket timleri tarafından taranıp, kullanılamaz hale geldiğini söyleyen Sönecek, bir haftaya yakındır mahallelerde direnen gençlere, halka özel hareket timlerinin ağır silahlarla saldırdığını ifade etti. Sönecek, "Diyarbakır Valiliği sokağa çıkma yasağı ilan edip, polisi halka saldırttı. Polis, özel hareket timleri ağır silahlarla halkı taradı, yetmedi halkın malına da saldırdı. Cadde üzerinde bulunan onlarca ev ve iş yeri açılan ateşlerle kullanılamaz hale geldi. Benim marketim de şu an açılan ateşler sonucunda yerle bir edildi. Evimizi, dükkanımızı terk etmeseydik bizi de katledeceklerdi. Dünün tek amacı katliamdı" diyerek Silvan'da yaşananlara tepki gösterdi.
 
'Çatılara keskin nişancılar yerleştirildi'


Mescit Mahallesi'nde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren Serhat Binen'in, keskin nişancılar tarafından vurulduğu anı anlatan ve ismini vermek istemeyen mahalle sakini ise, Mescit Mahallesi'nde gençlerin günlerce polis saldırılarına karşı direndiğini aktardı. Polis ve özel hareket timlerinin sabah erken saatlerde kobra tipi zırhı araçlarla, TOMA'larla ve keskin nişancılarla mahalleye saldırdığını anlatan mahalle sakini, gençler ve özel hareket timleri arasında çatışmaların yaşandığını söyledi. Binen'in de Gültekin binasının çatısında özel hareket polislerinin saldırılarına karşı koyduğunu dile geren mahalle sakini, özel hareket timlerinin binanın karşısında bulunan tüm evlerde yaşayan yurttaşları darp ederek, evlerinden çıkardığını ve evlerin yüksek yerlerine keskin nişancıların konumlandırıldığını söyledi.
 
Binen'in son sözleri: Şehid namırın


Binen'in infazına tanıklık eden mahalle sakini, Binen'in vurulma anını ise şu sözlerle anlattı: "Özel hareket timleri ve gençler arasında bir saate yakın çatışma yaşandı. Özel hareket timleri ve keskin nişancıların attığı ateş sonucunda Binen yaralanıyor. Binen yaralı halde yüksek sesle 'Şehit namirin' sloganı atıyor. Bir süre sonra polisler bir daha çatıyı tarıyor. Ve Binen yaşamını yitiriyor. Arkadaşları, katledildiği binanın çatısına gelip hastaneye götürmek için Binen'i alıyor, ancak Binen yaşamını yitirmişti."
 
'DAİŞ'in Kobanê'de yapmak istediklerini, Türk askerleri de Silvan'da yapmak istedi'


Büyük bir yıkımın yaşandığı mahallelerden olan Mescit Mahallesi Muhtarı Şaban Paslı da Silvan'da büyük bir vahşetin yaşandığını belirterek, halkın malına ve canına kast edildiğini söyledi. Kobanê'nin intikamının Silvan'dan alınmak istendiğini söyleyen Paslı, "DAİŞ'in Kobanê'de Kürt halkına yaptıklarını, Türk askerleri de Silvan'da yapmak istedi. Bu kadar gaddarca yaklaşmalarını kabul etmek mümkün değil. Hiçbir şey ortada yokken halkın evine, canına malına saldırmak insan işi değil" diyerek devletin katliam planına tepki gösterdi.
 
'Erdoğan savaşla bir yere varacağını sanıyorsa yanılıyor'


Çatışmaların en yoğun yaşandığı Tekel Mahallesi'nde yaşayan Hüsna Tunç isimli yurttaş ise (50), saldırılardan sorumlu gördüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösterdi. Erdoğan'ın savaş politikalarına dikkat çeken Tunç, "Erdoğan binlerce insanı katletti. Erdoğan savaşla bir yere varacağını zannediyorsa, yanılıyor. Kürtler barıştan, çözümde ısrar ederken, Erdoğan sorunları savaşla çözmek istiyor. Biz sonuna kadar barış demeye devam edeceğiz. Ama Erdoğan illa savaş derse biz katliamdan geçirmek isterse, biz de o zaman savaşa varız deriz. Biz savaşa da barışa da hazırız. Kimse ölmesin diye uğraşıyoruz. Biz Erdoğan'a yeter diyoruz. Silvan'da yapmak istediğin katliama da izin vermeyeceğiz" dedi.
 
Özel hareket timleri marşlarla katliamı kutladı


Tekel Mahallesi'nde bulunan 4 nolu sağlık ocağına kobra tipi zırhı araçlarla özel hareket timlerinin gelip burada sivil yurttaşlara ait 6 aracı yaktığını söyleyen Mehmet Halit Ala (55) ise şöyle konuştu: "Özel hareket timleri sağlık ocağına gelip burada "Tekbir", "Ölürüm Türkiyem" ve "İstiklal marşı" eşliğinde halka küfürler ederek araçları yaktı. Sonra sağlık ocağının 3'üncü katına çıkıp cama Türk bayrağını astılar. Silvan'daki katliamı kutladılar. Ardından zırhlı araçları ile etrafa yüzlerce mermi sıkıp gittiler. Mermiler evlerimize, iş yerlerimize isabet etti. çocuklarımız ve evdekilerle ölümü bekledik. Onlara kalsaydı bizleri evlerde tarayıp katledeceklerdi."
 
'Devletin bize yaptıklarını DAİŞ yapmadı'


Tekel Mahallesi'nde yaşayan ve mahallenin öz savunmasında yer alırken polis kurşunu ile ayağından yaralanan bir genç ise yaşananları şöyle anlattı; "Devletin bize yaptıklarını DAİŞ yapmadı. Bu nasıl bir devlet ki bizi Kürtler katliamdan geçirsin. Erdoğan'ın sarayı için bizi katletmek isteyen bir devletle karşı karşıyayız. Ama biz de savunmasız, sahipsiz değiliz. Erdoğan'ın savaşına karşı elbet kendimizi savunuruz. İlan ettiğimiz öz yönetimimizle kendimizi savunuruz." 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler