1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobanê'nin İnşası Konferansı
Kobanê'nin İnşası Konferansı

Kobanê'nin İnşası Konferansı

Kobanê Kanton Yönetimi tarafından Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, DTK, Diyarbakır Barosu, Tabipler Odası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, DTSO ve Rojava Yardımlaşma Derneği'nin desteğinde düzenlenen Kobanê'yi Yeniden İnşa Konferansı bug

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Kobanê Kantonu Yönetimi Başkanı Enver Müslim, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle'nin yanı sıra Güneyden, Kuzeyden, Türkiye'den ve Avrupa'dan 350 delegenin katıldığı konferans, Kobanê direnişinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı, divan üyelerinin seçiminin yapılmasıyla devam etti.
 
 
Divan Başkanlığı'na seçilen DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, divan adına yaptığı konuşmada "Kobanê bütün Kürtlerin emeği, Ortadoğu'daki ve dünyadaki kardeşlerimizle kurtarıldı. Bizler yine bütün Kürtlerin Ortadoğu, Türkiye ve dünyadaki diğer halklarla yeniden inşa edilmesini istiyoruz. Kobanê, dünyanın bir kenti olmuş durumda. Bu nedenle böylesi bir anlamla yeniden insanlık onuruyla inşa etmek istiyoruz" dedi. Ardından da konferansın gündem maddelerini delegelerle paylaşan Yüksek, Kobanê direnişinde yaşamını yitirenleri anarak, konuşmasını tamamladı. 
 
Anlı: Hem bir borç hem bir görev
 
Konferansın ev sahipliğini yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Fırat Anlı, Kobanê direnişinden sonra bu konferansın düzenlenmesinin hem bir borç hem de bir görev olarak önlerinde durduğunu belirterek, "Kobanê son beş ayın sonunda tarihi bir direniş gösterdi. Bazen bizlerde duyuyorduk 'Kobanê düştü düşecek' diye. Ancak Kobanê düşmedi ve dünyada bir direniş sembolü oldu. Bu insanlık ve bizler açısından çok önemli bir tarihti" diye konuştu. 
 
 
Konferansın Kobanê Kantonu Hükümeti tarafından gerçekleştirildiğini; ancak Kobanê'de düzenlenme koşulları olmadığından dolayı Diyarbakır'da düzenlendiğini söyleyen Anlı, sözlerini şöyle tamamlandı: "Bu konferansı önümüzdeki süreç için bir adım olarak görüyoruz. Kobanê'nin son durumu ile ilgili durumun tartışılması çok önemlidir. Konferansta bir sonuç bildirgesi ortaya çıkartılacak ve başka yerlerde olması için bir adım olacak. Kürdistan'ın dört parçası insanlık değerini görenlerin herkesi gözü bu konferanstadır. Kobanê kadın devrimidir, Kobanê insanlık onurudur" diyerek konuşmasını tamamladı. 
 
Müslim: Şehitlere verdiğimiz sözü yerine getirme zamanı
 
Daha sonra konuşan Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enver Müslim, saldırıların ardından göç eden yurttaşların tekrar geri dönmesi için altyapının hazırlanması adına konferansta güçlü tartışmaların gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.
 
 
"Konferansla beraber Kürt ve Kürt dostları Kobanê'de nelerin yapılması konusunda iki gün boyunca konuşacak. Bunun ardından yine tartışmalarımıza devam edecek ve dünyadan bize destek veren dostlarımızla iletişim halinde olacağız. Gelin hep birlikte devrimcilerin karargahı Kobanê'yi devrim şehitlerimize yaraşır bir şekilde inşa edelim. Demokratik ekolojik kadın özgürlüklü bir yaşamın inşası için bunca bedel veren şehitlerimizin ardından onların mirasına sahip çıkalım ve ekolojik bir kent inşa edelim" diyen Müslim, konuşmasını da "Bu bizim borcumuz, insanlarımızı geri getirmek onların eğitime ve sosyal yaşama geri dönmesi için şehitlerimize verdiğimiz sözü yerine getirelim ve inşa çalışmasına başlayalım" diyerek noktaladı.
 
Dicle: El ele vererek yeniden inşa edeceğiz
 
Enver'in ardından kürsüye çıkan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Kobanê'de Stalingrad direnişinin yaşandığını ifade ederek, "Bu direniş öyle görkemli oldu ki, dünyanın her yerinden devrimci yoldaşlarımız Kobanê direnişine katıldı ve canı pahasına bir direniş sergiledi" dedi. Dicle, Kobanê'nin yeniden inşası için böylesi bir dayanışmaya ihtiyacın olduğunun da altını çizdi.
 
 
Dicle, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kobanê'de gerçekleşen saldırılarla beraber büyük bir kayıp gerçekleşti. Yapıların neredeyse tamamı yıkılmış vaziyette. Göç etmek zorunda kalan binlerce Kobanêlinin dönmesi için bu konferansla beraber sağlam kararlar almalıyız. Eğitim, savunma, ekonomi, sosyal yaşam gibi birçok alanda kararlar almalıyız. Türkiye'nin insani yardım koridoru açmanın önünde ve yardımların doğru bir şekilde ulaşması için bu dayanışmanın önüne geçmemesi gerekiyor.
 
 
Güney Hükümeti'nin de Rojava'yı resmi bir şekilde tanıması gerekiyor. Bu hususlar kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Burada gerçekleşen tartışmalara aktif bir şekilde katılım gösterilmeli, alınan kararların arkasında durulmalıdır. Buradan çıktıktan sonra hepimiz yeni bir görev almış olmalıyız. El ele vererek Kobanê'mizi yeniden inşa edeceğiz."
 
Abdullah: Önemli kararlar alınmalı
 
PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ise Dicle'nin ardından alkışlar eşliğinde kürsüye çıktı. Kobanê direnişiyle tüm dünyanın gözünü Kobanê'ye çevirdiğini de belirten Abdullah, "Buna layık bir tartışma yürütüp, Kobanê'yi yeniden inşa etmeliyiz. Burada önemli fikirler açığa çıkmalı ve önemli kararlar alınmalı. Tüm bölge güçleri ve komşu ülkeleri için bu konferansın ereceği mesaj çok önemlidir. Çünkü Rojava demokratik bir yaşamın öncüsü olduğu için çevre ülkelerin de bizden umudu var" dedi.
 
 
Abdullah, sözlerinin devamında ise şunları söyledi: " Bu konferansta tartışılacak olan ve konuları öneri, fikir ve düşüncelerimizle ortak kararlaşmaya gidersek önemli kararlar çıkacaktır. Bu konferans bütün bölge güçleri için ve komşu ülkeler için önemlidir. Uluslararası güçler için bu konferans önemlidir. Bütün güçler ve sivil toplum örgütleri hepsi el ele verip özellikle Kobanê için 24 saat açık kalacak bir sivil kapının açılması gerekiyor ki Kobanê için gerekli olan her şeyin buradan geçmesi gerekiyor."
 
Gafur: Kobanê bütün Kürtler için bir dönüşüm yarattı
 
Abdullah'ın ardından KNK temsilcisi Rizgar Gafur, söz aldı. Gafur, "Kürtler olarak Kobanê'den önce ve Kobanê'den sonra olarak bir tanımlama yapabiliriz. Birçok değişiklik yaptı Kobanê. Çok büyük dönüşümlere yol açtı. Cinsiyet özgürlüğünde çok farklı şeyler konuşuyoruz artık. Kobanê halkımızı ayağa kaldırdı. Artık Kürt halkının birliğinden bahsediyoruz. Artık kanıtlanmıştır ki Kürtler ulusal birliği istiyor. Tarihte gördüğümüz hep katliamdı ama artık bir araya gelip birlikte çalışabiliyoruz. Artık sorunları nasıl çözebileceğimizi tartışıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Kürtlerin birliğinin her parçada çok önemli olduğunu belirten Gafur, "Bunun için çalışmalar geliştirilmeli. Artık sorunlar çıkınca değil, öncesinde de bir araya gelmeliyiz." Dedi. Açılış konuşmaların ardından tarihi Kobanê direnişinden kesitlerin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Konferans, Kobanê direnişinin açığa çıkartıldığı toplumsal ve siyasal sonuçlar üzerine gerçekleşen oturumla devam ediyor.
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT