1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kobanê’nin inşası için uluslar arası stat verildi
Kobanê’nin inşası için uluslar arası stat verildi

Kobanê’nin inşası için uluslar arası stat verildi

DAIŞ çetelerinin işgal saldırılarına maruz kalarak yıkıma uğrayan ve tarihi bir direniş sonucu özgürleştirilen Kobanê yeniden inşa ediliyor.

A+A-

 İmar, alt yapı, sağlık, mayın temizliği, eğitim ve kadın evleri gibi birçok alanda projeler hazırlanıyor. Avrupa Birliği temsilcileri ve uluslararası sivil toplum örgütleri maddi yardım için toplanıyor.


Nisan ayında 60 dolayında Avrupa parlamenterinin Kobanê’nin yeniden inşası için acil destek çağrısı ve Amed’deki Kobanê Konferansı ardından, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’dan destek istendi. Avrupalı parlamenterlerin konferans talebine olumlu yanıt geldi. “Kobanê’nin inşası için uluslararası seferberlik” toplantısına Avrupa Parlamentosu ev sahipliği yapıyor. Konferans Kobanê Yeniden İnşa Komitesi, Avrupa Parlamentosu Yeşiller ve Sol Grubu ile Avrupa Kürt işverenleri AKEE’nin ortaklığıyla organize ediliyor.


Yeniden inşa için yardımlar
 

Konferans 1 Temmuz günü Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak. Amaç, Kobanê’nin inşası için yardım toplamak, mültecilerin durumuna çözüm bulmak ve DAIŞ’ten özgürleştirilen bölgelerin durumunu ele almak. Konferansa Avrupa Birliği kurumlarının temsilcileri ile Birleşmiş Milletler ve birçok hükümet temsilcinin yanı sıra ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleri katılıyor. İlk defa bu düzeyde uluslararası sivil toplum örgütleri (STÖ) yeniden inşayı ele almak için bir araya geliyor. Bu konferans, kapsamı ve içeriği itibariyle Kürtler açısından bir ilki ifade ediyor. Konferans hazırlık komitesinden Özlem Tanrıkulu’ndan alınan bilgilere göre, dünyanın farklı yerlerinden konferansa katılımlar olacak.
Davete çok sayıda sivil toplum örgütü, parlamenter, hükümet temsilcileri  ve işveren yanıt verdi. Amerika, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, Belçika, Çek Cumhuriyeti ve İskandinav ülkelerinden sivil toplum örgütleri konferansa iştirak edecek.


Konferans İnternette canlı yayınlanacak
 

Konferans 120 kişilik bir salonda yapılacak ve sadece davetliler hazır bulunacak. Ancak konferans “www.helpkobane.com” adresi üzerinden canlı olarak izlenebilecek. Saat 09,00’da başlayacak olan konferans, 14.00’e kadar sürecek. Avrupa Parlamentosu’ndaki tüm siyasi grup temsilcileri de konuşmacılar arasında yer alıyor. Tanrıkulu, “Kobanê’nin master planının yanısıra bugüne kadar Kobanê’ye giderek acil yardımlarda bulunan, alanda çalışan ve gözlem yapan örgütlerin projeleri tanıtılacak. Konferansta acil pratik adım için çağrı yapılacak” dedi.
 

Kanton temsilcileri de konuşacak
 

Konferansa Rojava’dan Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Muslim, Yerel Yönetimler Bakanı Mustafa Abdi, Kobanê Yerel Yönetimler Eşbaşkanı Şevin Mahmud, Cizîrê Kantonu’nun Asuri ve Arap Başkan Yardımcıları ile Dışişleri Bakanı katılacak.

Tanrıkulu’na göre  kantonlardan katılımlarla birlikte özgürleştirilen alanların sorunları da ele alınarak buralarda yapılması gereken yardımlar ve verilmesi gereken destek dünya kamuoyunun gündemine taşırılmış olacak.
 

İmar Planı sunulacak
 

Kobanê’nin yeniden inşası için bir imar planı da hazırlandı. Amed’deki  TMMOB mimarlarının ortaklığında hazırlanan imar planı konferansa sunulacak. Yeniden inşa projesi, mayın temizliği, alt yapı, temiz suya erişim, sağlık, eğitim, kadınların durumu ve mültecilerin geri dönüşünü kapsıyor.


Kobanê’de her metrekareye 10 mühimmat düşüyor

İnsanlık düşmanı DAIŞ, onlarca tank ve ağır silahlarla 15 Eylül 2014’te Kobanê’yi işgal girişiminde bulunmuştu. 134 gün süren çok sert bir direniş ardından 26 Ocak günü Kobanê kenti kurtarıldı. YPG ve YPJ savaşçılarının sonraki aylarda kantonun tümü özgürleştirildi. Ancak bu ağır savaşta, kent merkezi yerle bir oldu. Engelli haklarını savunan ve 61 ülkede faaliyet gösteren Handicap International’ın kısa bir süre önce yayınladığı bir raporuna göre karadan yürütülen savaş ve havadan yapılan bombardımanlar kentteki binaların yüzde 80’ine yakınını yok etti. Handicap International, “Kobanê’de sayısız miktarda patlamamış savaş gereci gizli. Kent merkezinde metre kareye ortalama 10 mühimmat düşüyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler