1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobanê'de 3 bin öğretmen eğitim vermeyi bekliyor
Kobanê'de 3 bin öğretmen eğitim vermeyi bekliyor

Kobanê'de 3 bin öğretmen eğitim vermeyi bekliyor

21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla Diyarbakır'da çeşitli ziyaretlerde bulunan Kobanê Kürt Dil Kurumu öğretmenleri Ferzad Kemanger Kürtçe İlk Öğretim Okulu'nu ziyaret etti.

A+A-

Yıllardır Arapların asimilasyonu altında Kürtçeyi korumaya çalıştıklarını ifade eden Öğretmen Rodin Mihedin, Savaş öncesi Kobanê'de yaklaşık 3 bin öğretmenin görev aldığını ve şu bu görevi Suruç'ta sürdürdüklerini söyledi.

21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla Diyarbakır'da çeşitli ziyaretlerde bulunan Kobanê Kürt Dil Kurumu öğretmenleri Ferzad Kemanger Kürtçe İlk Öğretim Okulu'nu ziyaret etti. Faaliyetlerini Kurdi Der çatısı altında sürdüren Ferzad Kemanger Kürtçe İlk Öğretim Okulu'nu ziyaret eden öğretmenleri Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akat ve Okul yöneticileri karşıladı.

'Çocuklarımıza her koşulda Kürtçe eğitim vermeye çalıştık'

2012 yılında Rojava Devrimi ile birlikte Kobanê'de kurulan Kürt Dil Kurumu'nda yaklaşık 3 bin öğretmenin görev aldığını ve 3 yıldır kesintisiz ders verdiklerini ifade eden Kurum Yöneticisi Rodin Mihedin, savaştan sonra da çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Kobanê çocuklarına her koşulda eğitim vermeye devam edeceklerini sözlerine ekleyen Mihedin, Diyarbakır'a faaliyetlerini Kürt dili üzerinde yapan kurumların tecrübelerinden faydalanmak için geldiklerini belirterek, “Dilimizi geliştirmek için birbirimizi tanımamız ve ortaklaşa bir mücadele içinde olmamız gerekiyor. Çalışmalarımız bundan sonra bu yönlü sürecek” dedi.

'Kuzey sahasında çocukların Türkçe konuşması büyü bir eksiklik'

Türk devletinin Kürt halkının çocukları üzerinde çok ciddi bir asimilasyon savaşı verdiğini söyleyen Mihedin, “Burada ailelerin birçoğu çocuklarıyla Türkçe konuşmaktadır. Böylelikle çocukları Türkçe ile büyümekte. Bu o çocuk için çok büyük bir travma. Bu büyük bir eksikliktir. Türk devleti Kuzey Kürdistan'da yaşayan halkımızın çocukları üzerinde çok ciddi bir asimilasyon savaşını verdiğini biliyoruz. Bunun için ailelerimiz çocuklarıyla Kürtçe konuşmalıdır. Bu çok önemlidir. Kobanê'de bunu bize Araplar yapmak istedi. Okullarda sadece Arapça öğretiyorlardı bize. Biz buna karşı evde kesinlikle Kürtçe dışında başka bir dil kullanmıyorduk. Böylelikle yediden yetmişe dilimizi koruyabilmiş olduk” şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT