1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobanê saldırısının aydınlatılmasını istedi
Kobanê saldırısının aydınlatılmasını istedi

Kobanê saldırısının aydınlatılmasını istedi

Diyarbakır Barosu, DAİŞ saldırılarının Türkiye'den Kobanê'ye giriş yaparak gerçekleştiği iddialarının adli ve idari makamlar tarafından ivedilikle araştırılması ve toplumu aydınlatıcı açıklamalar yapılmasını istedi.

A+A-

Diyarbakır Barosu, Kobanê'ye yönelik DAİŞ çetesinin Türkiye sınırı üzerinden gerçekleştirdiği saldırıyı kınamak amacıyla yazılı açıklama yaptı.

Kobanê'ye yönelik saldırıda çok sayıda yurttaşın yaşamını yitirdiği ve yaralandığı belirtilen açıklamada, "Yaşanan katliam nedeniyle halkımızın acısını paylaşıyoruz. Son 3 yıldır başta Şengal ve Rojava olmak üzere Kürt halkına karşı, hiçbir insani değer tanımayan bu barbar grupların saldırı ve katliamları sürmekte, kendilerini 'Müslüman' olarak tanıtan bu barbarlar kutsal Ramazan Ayında bile mazlum, Müslüman Kürt sivil halkını vahşice katletmekte tereddüt etmemektedir. Bir süre önce Diyarbakır HDP mitingine yönelik binlerce masum insanımızı yaşamına kast eden bu vahşiler, Rojava Kürdistanı'nda Kürt halkının en temel hak ve hukukunu koruma mücadelesinde yakaladığı başarıyı hazmedemeyen güçler, bu vahşileri sivil halkın üzerine sürmeye başladılar" denildi.


Türkiye'den Kobanê'ye giriş yaparak, bombalı eylem ve saldırıda bulundukları iddiaların adli ve idari makamlar tarafından ivedilikle araştırılması ve toplumu aydınlatıcı açıklamalar yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, "Bu vahşetin er veya geç sona ereceği, Kürt ve dünya halklarının Rovaja halkının meşru mücadelesine destek ve dayanışma göstermesi gerektiği inancıyla, Kobanê halkına başsağlığı diliyoruz" denildi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler