1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobanê Konferansı'na çağrı
Kobanê Konferansı'na çağrı

Kobanê Konferansı'na çağrı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kongreya Jinen Azad (Özgür Kadın Kongresi-KJA), Rojava Dayanışma Derneği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İHD, Diyarbakır Barosu'nun da arlarında bulunduğu çok sayıda kurum ve kuruluşun öncülüğünde gerçekleşecek olan "K

A+A-
Kobanê Konferansı düzenleyicileri adına bir açıklama yapan Belediye Eş Başkan Fırat Anlı, “Kobanê İçin Sen De Bir Tuğla Koy!” sloganıyla düzenlenecek konferans öncesinde, Kobanê'nin yeniden inşası için herkesi rol almaya çağırdı.
 
Kobanê'nin yeniden inşasının nasıl yapılması gerektiğini tartışmak amacıyla 2-3 Mayıs 2015 tarihleri arasında Diyarbakır'da düzenlenecek olan konferans için dün bir basın açıklaması yapıldı. Belediye Şehir Tiyatrosu önünde yapılan açıklamaya, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, Rojava Derneği, İHD, KJA ve DTK temsilcileri de katıldı.
 
Konferansı düzenleyen kurumlar adına konuşan Anlı, Kobanê Kanton Yönetimi'nin talebi üzerine konferansın Diyarbakır'da düzenleneceğini ayrıca konferansın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabipler Odası, Rojava Derneği, İHD, KJA ve DTK tarafından gerçekleştirileceğini söyledi.
 
Kobane'de DAİŞ çetelerinin sınır tanımayan vahşetine karşı başta kadınlar olmak üzere Kürt halkının büyük bir mücadele örneği sergilediğini vurgulayan Anlı, Kürt halkının, toprağını ve insanlığın değerlerini savunarak büyük bedeller ödediğini kaydetti.
Dünya halklarına umut ışığı olan ve sembolleşen Kobane'ye karşı sorumlulukların yerine getirilmesi amacıyla “Kobanê İçin Sen De Bir Tuğla Koy” sloganıyla konferans düzenleyeceklerini belirten Anlı, konferansın 2-3 Mayıs tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapılacağını bildirdi.
 
Hazırlık çalışmaları için ofis oluşturuldu
 
Kürdistan'ın dört parçasından ve Türkiye'den 300'e yakın kurum, kişi ve şahsiyetin konferansa davet edileceği söyleyen Anlı, konferansın hazırlıklarını yürütmek üzere Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde daimi ofis oluşturulduğunu bildirdi.
Bu ofisin dün itibariyle konferansın sekretaryasını yürütmek üzere çalışmalarına başladığına dikkat çeken Anlı,”Konferansın hazırlıklarını yürütecek ofis, çalışmalarını duyurmak ve kamuoyu oluşturmak amacıyla bölgesel, ulusal, uluslararası alanda çalışmalarına başlamıştır” dedi.
 
Konferans önemli bir rol oynayacak
 
Konferansta Kobanê'nin altyapı ve üstyapısına ilişkin teknik raporların paylaşılacağını belirten Anlı, ayrıca neler yapılacağı ve nasıl organize olunacağına dair tartışmaların yürütülüp, nihai kararların alınacağını söyledi. Anlı, konferansın, Kobanê'nin yeniden inşasında önemli bir rol üstleneceğini belirtti.
 
Herkes rol almaya çağrıldı
 
Kobanê'nin kendi başına ayağa kalkmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Anlı, bu sebeple konferansla ulusal ve uluslar arası dayanışma ve inşa ağını örmeyi hedeflediklerini vurguladı. Konferansa “Kürdistan'ın tüm parçasından, Türkiye'den ve uluslar arası kuruluşlardan şahsiyetlerin” katılımını beklediklerini ifade eden Anlı, herkesi Kobanê'nin yeniden inşası için rol almaya çağırdı.
 
Kobanê'nin üç tarafının halen DAİŞ çetelerinin kuşatmasında olduğunu ve insani yardımların sadece Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan yapılabildiğini hatırlatan Anlı, “Üç tarafı DAİŞ'le çevrili Kobanê'ye bir insanlık koridoru açılması için konferansın vesile olmasını diliyor, istiyor ve arzuluyoruz.“ dedi.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT