1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobanê inşası için UCLG Diyarbakır’da toplanacak
Kobanê inşası için UCLG Diyarbakır’da toplanacak

Kobanê inşası için UCLG Diyarbakır’da toplanacak

Yerel yönetimler düzeyinde en büyük birlik olan UCLG toplantısı sona erdi.

A+A-

Birçok ülkenin yerel yönetimlerinin katıldığı ve 2 gün süren toplantı Brezilya Porto Alegre’de yapıldı. Organizasyona katılan Eş Başkanımız Kışanak’ın girişimleri sonucunda UCLG Kobanê inşası için Diyarbakır’da toplantı düzenleyecek…

Yerel yönetimler düzeyinde dünyadaki en büyük birlik olan kentlerin sosyal, siyasal ve ekonomik meselelerin de tartışıldığı, bölgelerin kendini ifade etme şansı bulduğu, çeşitli işbirlikleri kurmak üzere girişimlerin başladığı bir alan  olan  Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG )Yönetim Kurulu toplantısı, Brezilya’nın Porto Alegre kentine yapıldı.  Yönetim kurulu üyesi olan belediyemiz, Eş Başkanımız Gültan Kışanak’ın katılımıyla toplantıda yer aldı.  . Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi dışında, Türkiye’den İstanbul, Adana, İzmir, Beylikdüzü, Konya gibi kentler ile Yunanistan, Uruguay, Brezilya, Rusya, Çin, Japonya, Güney Afrika, Fransa gibi ülkelerden belli başlı metropol kentlerin belediye başkanları ve temsilcileri de toplantıya katıldılar.

Porto Alegre modeli yakından görüldü


“Katılımcı Planlama” modelinin en iyi örneğini sunan kent olarak bilinen Porto Alegre’de katılımcı yerel yönetimler, için teknik saha gezileri yapıldı. Özellikle model olarak 300 kentte ilham kaynağı olan Porto Aegre’de yenilenebilir enerji, çevreye duyarlı katık atık dönüşüm uygulamaları ve katılımcı planlama gibi konularda, yerel yönetimlere örnekler sunuldu.

Porto Alegre’de yapılan UCLG toplantısının temel gündem maddesi olan Habitat 3’e doğruda planlamalarla birlikte farklı ülkelerden belediyeler arası işbirliği ve ortaklıklar geniş bir şekilde ele alındı. Bunun dışında Yerel Yönetimlerin Doğal Afetlere Müdahalesi Görev Gücü, Gelişim İşbiriliği ve Kent Diplomasisi, Periferi Kentler, Bilgi ve Teknoloji Tabanlı Kentler, Sosyal İçerme, Katılımcı Demokrasi ve İnsan Hakları, Stratejik Şehir Planlaması komitelerinin de toplantıları yapıldı. Bu toplantılarda, komitelerin kendi alanlarındaki mevcut çalışmalar ve önümüzdeki dönemde küresel ölçekte yapılacak çalışmalar ele alındı.

Kışanak, komite toplantılarında ve yönetim kurulunda yaptığı konuşmalarda,  Diyarbakır’daki çalışmalardan ve belediyecilik anlayışından örnekler vererek önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmaların yönüne dair görüşlerini paylaştı. Kışanak, Kobanê’nin inşası için UCLG’nin rolünü oynaması gerektiğine vurgu yaptı. Kışanak’ın, sorunu dile getirmesi ile  daha önce sadece Nepal‘deki deprem için acil yardım çağırısı yapılacakken buna Kobanê’nin yeniden inşası de eklenmesine vesile oldu. Kışanak’ın bu çağrısı üzerine Görev Gücü komitesi, yönetim kurulunda tüm UCLG üyelerine resmi olarak Kobanê’nin yeniden inşasında katkıda bulunmak için Diyarbakır’da toplantı düzenlenmesine karar verdi. Ayrıca toplantı dışında delegasyon Kobanê’yi ziyaret ederek yapılabilecekleri katkıları raporlaştıracak.

Yerel yönetim tecrübeleri paylaşılmalı

Sosyal konut üretimi hakkında düşüncelerini dile getiren Kışanak, yerel yönetimlerin tecrübelerinin paylaşılması ve iyi örneklerin çoğaltılması gerektiğine vurgu yaptı. Eş Başkanımızın yaptığı konuşmadan sonra Brezilya’da sosyal konut üretim süreci, sonuçları ve etkileri hakkında karşılıklı görüş alış-verişi gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulun ’da ele alınan bir diğer konuda, seçilmiş kadınlar toplantısını planlanması oldu. Kışanak, 2016 yılında İstanbul’da yapılması öngörülen ‘Seçilmiş Kadınlar’ toplantısının Diyarbakır’a alınması ya da bir gün İstanbul, bir gün Diyarbakır, olması yönünde önerge sundu. Bu önerge değerlendirmeye alındı. Ancak bu toplantıda bir karar çıkmadı. Konu ile ilgili görüşmeler devam edecek.


Yönetim kurulu ve komite toplantıları dışında Kışanak,  birçok belediye başkanı ile görüşme ve şehrimizi, çalışmalarımızı tanıtma fırsatı yakaladı. Görüşmelerde farklı kentlerdeki yaratıcı yerel yönetim uygulamaları hakkında bilgi alış-verişi gerçekleştirildi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler