1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobanê için oturdular davalık oldular
Kobanê için oturdular davalık oldular

Kobanê için oturdular davalık oldular

DÖKH'ün Kobanê için Diyarbakır'da yaptığı oturma eyleminde, haber takibi yapan DİHA muhabiri Gökhan Altay ve JİNHA muhabirleri Kader Gözüoğlu ile Melek Yüksel'in de aralarında bulunduğu 26 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

A+A-

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) üyelerinin 12 Ekim 2014 tarihinde DAİŞ çetelerinin saldırısı altındaki Kobanê direnişine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde bulunan TRT binası önünde yaptığı oturma eyleminde, haber takibi yapan DİHA muhabiri Gökhan Altay ve JİNHA muhabirleri Kader Gözüoğlı ve Melek Yüksel'in de aralarında bulunduğu 26 kişi hakkında hazırlanan iddianame Diyarbakır 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mahkemeye sunulan 4 sayfalık iddianamede, 26 kişi hakkında "2911 sayılı yasaya muhalefet", "Konuk dokunulmazlığı ihlali" ve "Kamu malına zarar vermek" gerekçesiyle dava açıldı.


Darp edildiler, gözaltına alındılar


Kobanê direnişine destek vermek ve kente insani koridorun açılması talebiyle Diyarbakır'da Barış Anneleri Meclisi ve DÖKH üyelerinden oluşan 25 kadın, Yenişehir ilçesinde bulunan TRT binasına girmek istedi. Bu esnada kadınlar ile güvenlik elemanları arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında kadınları tehdit eden bir güvenlik personeli, belindeki silahı çıkartırken yere düşürdü. Yaşanan arbedede binanın giriş camları kırılırken, bazı kadınlar ise güvenlik elemanları tarafından darp edildi. Binayı saran polis aralarında haber takibi yapan DİHA muhabiri Gökhan Altay ve JİNHA muhabirleri Kader Gözüoğlı ve Melek Yüksel'in de bulunduğu 26 kişiyi gözaltına aldı. 26 kişi bir gün sonra serbest bırakıldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler