1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobanê için okul kampanyası
Kobanê için okul kampanyası

Kobanê için okul kampanyası

Almanya’nın Köln kentinde Kobanê’ye okul inşa edilmesi için başlatılan kampanyanın startı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Köln Belediye Başkanı Jürgen Roters’ın ortak basın toplantısıyla verildi.

A+A-

Almanya’nın Köln kentinde faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Almanya İnsan Hakları Örgütü (TÜDAY)  ve Mezopotamya Çocuklara Destek Derneği (KİME) tarafından desteklenen Kölnlüler Destekliyor (Kölner Helfen) adıyla kurulan inisiyatif, Kobanê’ye okul inşa edilmesi için kampanya başlattı.

 

Kampanyanın startı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Köln Belediye Başkanı Jürgen Roters’ın ortak basın toplantısıyla verildi.


Basın toplantısında konuşan Eş Başkan Kışanak, IŞİD çetelerinin kuşatmasından kurtarıldıktan sonra 100 bine yakın kişinin Kobanê´ye geri dönerek yeni bir hayat kurmaya başladıklarını ve bu süreçte belediye olarak imkanlarını seferber ettiklerini dile getirdi.

 

Özellikle su ve kanalizasyon gibi altyapı hizmetleri, yolların enkazdan temizlenmesi ve hafriyatların kaldırılması konularında ciddi ilerleme kaydettiklerini ifade eden Kışanak, bundan sonra ise özellikle okul ve hastane binalarına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

 

Kışanak, Köln Belediyesi’nden ve Köln halkından bu konuda destek beklediklerini ifade etti.

 

 Saldırılar öncesinde Kobanê merkezinde 19 okul olduğunu, saldırılarda kamu binaları ve konutlar gibi okullarında harap edildiğini hatırlatan Kışanak, geri dönüşlerin ardından üç okulun Kobanê halkı tarafından kısmen de olsa tamir edildiğini ve o şartlar altında eğitim çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
 
40 bin okul çağında çocuk ve genç var


Kobanê'de 40 binin üzerinde okul çağında çocuk ve genç olmasına rağmen, yeterli okul ve eğitim kaynakları olmadığı için eğitim faaliyetlerinin sınırlı yapılabildiğini, bu kapsamda yapılacak her türlü katkının çok değerli olduğunu kaydeden Kışanak, IŞİD çetelerinin insanlık değerlerine saldırıp karanlığı getirmeye çalışırken, Kürtlerin her alanda insanlık değerlerini savunduğunu, eğitimi de bu çerçevede değerlendirdiklerini söyledi.


Köln Belediyesi ve diğer çevrelerden gelecek desteklerle beraber kurulacak okulun ortakları olacaklarını ve sürecin her aşamasında aktif bir şekilde yer alacaklarını ifade eden Kışanak, Kobanê’nin direnişi gibi eğitimiyle de örnek olacağına inandığını söyledi. Kışanak, konuşmasını “İnsanlık kazanacak.” diyerek bitirdi.
 
Roters: Kölnlülerin kampanyaya destek vereceklerinden eminim


Köln Belediye Başkanı Roters da, geride bıraktıkları yıl içinde TÜDAY ve KİME üzerinden Kobanê için desteklerinin olduğunu, bu yeni süreçte de desteklerinin devam edeceğini ifade etti.

 

Kendilerinin de eğitim faaliyetlerini çok önemsediğini, Kürt güçlerinin diğer alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da yaptıklarının büyük sempati uyandırdığını vurgulayan Roters, Kölnlülerin kampanyaya destek vereceklerinden emin olduğunu vurguladı.

 

Roters, Hannover Belediyesi ile de Kobanê'ye destek için bir görüşmelerinin olduğunu ve benzer şekilde diğer Almanya şehirlerinin belediyelerinden de destek gelmesini umduğunu belirtti.
 
İnisiyatif: Kobanê’de okul yaptırmak istiyoruz


İnisiyatif temsilcileri ise, geçen yıl içinde Kobanê'ye Destek Kampanyası çerçevesinde yaklaşık 150 bin lira yardım topladıklarını ve bunu Kobanê'ye ulaştırdıklarını, yeni kampanyada da Kobanê’de bir okul yaptırmak için gerekli miktarda destek toplamayı hedeflediklerini ifade etti.

 

Toplanan yardımı Kobanê'de kurulacak bir okul için oluşturulacak fona aktaracak olan inisiyatif, bu şekilde Kobanê'nin yeniden inşasına katkıda bulunmayı ve benzer başka kampanyalara önayak olmayı istediklerini belirtti.


Kölner Helfen İnisiyatifi, başta Kürt coğrafyası olmak üzere Mezopotamya’da çalışmalarını yürüten TÜDAY ve KİME kuruluşlarının girişimi ve birçok kişinin desteği ile kuruldu.

 

İnisiyatif, insan hakları, mülteci sorunları ve çocukların psikososyal ihtiyaçları ve eğitimi için farkındalık çalışmaları yapıyor, bu tür çalışmalarda kullanılmak üzere destek topluyor ve fonlar oluşturuyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler