1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kobane gerginliği tüm bölgeyi sardı
Kobane gerginliği tüm bölgeyi sardı

Kobane gerginliği tüm bölgeyi sardı

DAİŞ ve AKP'yi protesto eylemleri Kürdistan'ın tüm kent ve ilçelerine yayılıyor. Dün geceden beri çatışmalar sürüyor.

A+A-
ANF Fırat Haber Ajansının haberine göre, son durum...
 
Her yerde Kobanê serhildanı
 
BİNGÖL
 
Bingöl'de Kobanê için bir araya gelerek yürüyüş düzenleyen halkla DAİŞ destekçileri arasında kavga çıktı. DAİŞ'e yakınlığıyla bilinen dernek yöneticileri ile polis halka saldırdı. Çatışmaların devam ettiği, olaylarda yaralıların olduğu bildiriliyor.
 
MALATYA 
 
Malatya Emek ve Demokrasi Platformu, AKP İl binasına yürüyüş düzenledi. Yüzlerce kişi Kobanê ile dayanışma çadırında toplanarak, Emeksiz Caddesi üzerinden AKP il binası önüne doğru yürüyüşe geçti. Kitle "Kobanê berxwedane" pankartı açarak sık sık "Bijî berxwedana Kobanê" , "Katil IŞİD işbirlikçi AKP" sloganları attı. AKP binasına yaklaşan kitle polis tarafından engellendi. 
 
Engellemeye rağmen kitle yürüyüşüne devam ederken, ırkçı bir grup DBP'ye ait anons aracına saldırdı. Irkçı grup ile eylemciler arasında kısa süreli kavga yaşandı. Irkçı gruptan bir kişinin yaralandığı görüldü.
 
BAĞLAR
 
Halk 5 Nisan Mahallesi'nde Emek Caddesi'nde toplanırken, 3 noktada yolu trafiğe kapattı. Bayramoğlu'na yürümek isteyen kitleye Hatboyu Caddesi'nde polis biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı. Gençler taşlarla polise karşılık verdi ve barikat kurdu. 
 
Selahhatin Eyyubi Mahallesi'nde yer alan DBP İl Örgütü'nün bulunduğu bölgede de olaylar çıktı. Çocuklar, kendilerine saldırmak üzere gelen polisleri taş yağmuruna tuttu. Polis, DBP il binasına da gaz bombası attı. 
 
YENİŞEHİR
 
Fiskaya'da toplanan yüzlerce genç, barikatlar kurdu. Polis saldırısına rağmen dağılmayan gençler taşlarla karşılık verdi. Gençler sokakta polis ile çatışırken, 7'den 70 mahalle sakinleri ise evlerinin cam ve balkonlarından tencere-tava ile gürültü eyleminde bulunuyor.
 
SURUÇ
 
Kobanê direnişinin yanı başında bulunan Suruç'ta DAİŞ çetelerinin saldırılarını ve askerin sınırda nöbet tutan halka sık sık saldırmasını protesto etmek amacıyla esnaf kepenk kapattı. Kepenkleri açmayan esnaf ve binlerce kişi sokaklara akarak, protestolarını sürdürüyor.
 
NUSAYBİN
 
Nusaybin ilçesinde Newroz meydanında bir araya gelen 10 bine yakın yurttaş, İpek Yoluna yürüyerek, "Kahrolsun IŞİD işbirlikçi AKP", "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Her yer Kobenê her yer Kürdistan" sloganları ve zılgıtlar eşliğinde yürüdü. Polisin müdahalesine gençlerin karşılık vermesi sonucunda çatışma çıktı. İpek yolunda Özel Harekat Timleri siyah bereler takarak uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Gençler PTT, Vakıf Bank, Atatürk Lisesi gibi birçok kurumu yaktı. Hükümet Konağı'na girerek eylemlerini sürdüren gençlere yönelik polisler plastik mermi kullanılıyor. Çatışmalar devam ediyor.
 
Mazıdağı ilçesinde de fırın ve eczaneler dışında esnaf kepenk açmadı. İşçilerin de iş bırakması nedeniyle her iki ilçede hayat durdu. 
 
DERİK
 
DAİŞ çetelerinin Kobani saldırılarını protesto etmek amacıyla Derik'te dün akşamdan bu yana polislerle yaşanan çatışmalar aralıksız bir şekilde devam ederken, Polis göstericileri dağıtmak için gerçek mermiler kullanıyor. İlçenin giriş ve çıkışlarını kontrol altına alan göstericiler kimlik kontrolleri yapıyor. Olaylar yoğun bir şekilde devam ederken, polisin hedef alarak gaz bombası atması nedeniyle 5 kişi yaralandı. Olaylar yoğun bir şekilde devam ediyor.
 
KIZILTEPE
 
Kızıltepe ilçesinde yaşanan protesto eylemi şiddetlenirken gerçek silahlar kullanılmaya başlandı. Kimliği belirsiz kişilerce HÜDA-PAR ilçe binasına yaşanan silahlı saldırı sonucunda iki kişi ayağından yaralandı. İki dükkan, İki banka binası, Maliye binasının etrafı ve Maliye bakanlığına ait iki aracın yakıldığı eylemde Kızıltepe otogarında bulunan Kızıltepe Belediye personeline Özel Harekat Timlerince bir saldırı gerçekleşti. Yaşanan saldırı da bazı belediye çalışanları darp edildi. Eylemler tüm şiddetiyle devam ederken ilçe merkezi savaş alnına döndü.
 
ŞEMDİNLİ
 
Kepenklerin açılmadığı Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, gece saatlerinde bir araya gelen çok sayıda kişi, çaldıkları tencereler eşliğinde ilçede yürüyüş düzenledi. Evlerden de yurttaşların ışıkları söndürerek desteklediği protesto eylemi yapan kitle, Altınsu köyüne kadar sloganlara yürüyüş düzenledi.
 
Yürüyüşle tekrar ilçe merkezine dönen grup, yaktıkları ateşler etrafında sloganlar eşliğinde bekleyişe geçti. Sabaha kadar bekleyişini sürdüren grup havanın aydınlanması ile dağıldı. 
 
KAĞIZMAN
 
Esnafın kepenk kapattığı ilçede çok sayıda kişi DBP ilçe binası önünde bir araya gelerek AKP ilçe binasına yürüdü. AKP ilçe binasına gelen kitle taşlarla ilçe binasını tahrip etti. Uzun bir süre sloganlar atan kitle, daha sonra dağıldı. 
 
TEKMAN
 
Erzurum'un Tekman ilçesinde de halk Kobanê için sokaklara çıktı. DBP ve HDP ilçe yöneticileriyle seçilmişlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, AKP'yi kınayan açıklamanın ardından ilçe merkezinde yolu trafiğe kapatarak, oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı. 
 
İDİL 
 
Şırnak'ın idil (Hezex) ilçesinde öğlen saatlerinde Aşti Parkı önünde bir araya gelen yüzlerce kişi yürüyüşe geçti. Alkış ve sloganlar eşliğinde Turgut Özal Mahallesi'nde bulunan belediye binası önüne gelen kitleye polis gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. Halkın taşlarla karşılık vermesi üzerine, çıkan olaylar sırasında ismi öğrenilemeyen iki yurttaş, gaz bombasının ayaklarına isabet etmesi sonucunda yaralanırken, bir kişi de gözüne gaz kapsülü çarpması sonucunda ağır yaralandı.
 
Kaynak: ANF
 
10612670_865498023473937_3610843671664834242_n.jpg
 
10606421_865497846807288_1532885619422703474_n.jpg

HABERE YORUM KAT